Рояците от дронове, задвижвани от изкуствен интелект (AI), ще променят бойното поле. Особено като се има предвид, че много компании пускат на пазара все по-иновативни софтуери, които ще направят атаките с безпилотни апарати, преодоляващи отбраната на врага, още по-смъртоносни.

В тази следваща версия на войната с дронове ята от безпилотни оръжия използват изкуствен интелект, за да се координират помежду си и да атакуват вражеските позиции.

Появата на рояците беше „много важен момент“, казва пред Financial Times Лоренц Майер, главен изпълнителен директор на Auterion, американско-германски стартъп, който наскоро представя „двигател за атака с рояк дронове“. Технологията, наречена Nemyx, превръща отделните дронове в една координирана сила. Задвижвана от операционната система на Auterion и доставяна като приложение, системата позволява на всеки съвместим дрон да се присъедини към рояка чрез просто софтуерно обновяване.

Новият софтуер все още не е използван на бойното поле, но Auterion ще достави 33 000 от своите „ударни комплекти“ за дронове с изкуствен интелект в Украйна до края на тази година като част от договор с Пентагона. Компанията заявява, че тези системи могат да бъдат надградени с Nemyx, за да бъдат разгърнати в координирани рояци.

„Военните знаят, че това ще претовари отбранителните им системи“, акцентира Майер, добавяйки, че „всички говорят за рояците и се страхуват от тях“.

Рояците позволяват на един войник да контролира множество дронове. Това дава възможност за стратегии, които автоматично се стремят да надхитрят и преодолеят отбранителните системи на врага.

„Цялата идея на рояците е, че вие увеличавате силата си, а използвате само един човек“, посочва и Гундберт Шерф, съосновател на Helsing, която миналата седмица обяви своята технология за рояци, задвижвана от изкуствен интелект, в партньорство с германския софтуерен разработчик Systematic.

Първите мащабни експерименти с рояци дронове започват през 2016 г., когато F-18 Hornet на ВМС на САЩ пускат микродронове. Китай също демонстрира мащабни рояци от 2017 г.

От руската инвазия през 2022 г. насам обаче се наблюдава истински бум, след като редица украински компании започнага да експериментират с рояци дронове. Най-известната от тях е Swarmer, компания със седалище в Киев, която твърди, че нейната технология е била използвана в 82 000 бойни операции.

Серхий Куприенко, главен изпълнителен директор и съосновател на Swarmer, сравнява интелигентния рояк с жив организъм, в който дроновете комуникират помежду си, вземат самостоятелни решения как да летят и изпълняват операции. В една експериментална бойна операция миналата година украинската армия използва софтуера на Swarmer с рояк дронове, които се приближават до руските позиции и самостоятелно определят момента за започване на атаката.

„Автономността и автоматизацията са правило“, казва Куприенко пред Financial Times. „Технологията на рояците реагира в реално време на нови човешки команди и приоритети, променящи се обстоятелства и новооткрита информация“.

Военните вече използват тактиките на рояци безпилотни апарати с голям успех. Русия, например, се е научила да групира атаките с евтините си дронове Shahed с голям обсег срещу украински градове, преодолявайки отбраната и увеличавайки общата успеваемост на ударите.

Най-новият софтуер обаче може да направи тактиката на рояка още по-смъртоносна, като позволява на атакуващите дронове да се учат.

„Нямаше истинска интелигентност в комуникационните релета, с които множество дронове се контролират от по-голям дрон, който предава радиосигнали, за да разшири обхвата на атаката”, казва Шерф от Helsing.

С огромния си архив от кадри от дронове, който е полезен за обучението на модели на изкуствен интелект, украинските групи за отбранителни технологии вярват, че имат решаващо предимство пред чуждестранните си конкуренти. Само украинските компании имат достъп до класифицирана база данни с данни за бойни дронове, известна като Universal Military Dataset.

„Подходът с рояци от дронове отдавна се разглежда като амбициозна цел“, казва и Евелин Бучацки, управляващ партньор на D3, компания за рисков капитал в Киев, която инвестира във военни технологии. „Безпрецедентният обем от бойни данни, с които разполага Украйна за обучение на модели за автономност, е основният градивен елемент на тази нова бойна концепция“.

Майкъл Холм от Systematic пък заявява, че тенденцията при производителите на дронове е да работят с отворени софтуерни системи, което улеснява координацията им.

„Става въпрос за дни и седмици, за да се интегрира и пусне в експлоатация една система за рояк от дронове, а не за години и месеци“, акцентира той.

Критиците на системите, задвижвани от изкуствен интелект, предупреждават, че алгоритмите, които управляват рояците, могат да разширят границите на човешкия контрол над оръжията, което да доведе до прехвърляне на по-голяма част от вземането на решения на машините. А напълно автономните оръжия, в които няма човешка намеса, са ограничени от международното право.

„Разбира се, ние сме вградили автономност, но винаги сме се държали човекът да е част от всичко това“, казва Шерф. „Това е мястото, където компаниите отразяват европейските ценности и европейската доктрина“.

Тъй като рояците изискват отделните дронове да бъдат в постоянен контакт помежду си, едно от основните предизвикателства за тази технология е електронната война, при която навигационните и комуникационните честоти, използвани между безпилотните апарати, се заглушават, предупреждават експертите.

Извън бойното поле алгоритмите за рояци могат да се използват в логистиката, селското стопанство и реагирането при извънредни ситуации. Множество дронове, работещи заедно, могат да инспектират тръбопроводи, да засаждат култури или да претърсват зони на бедствия много по-ефективно, отколкото единични устройства.

Стартиращи компании в Силициевата долина, Шенжен и Тел Авив вече експериментират с рояци за автоматизация на складове, гасене на пожари и наблюдение на тълпи. Анализаторите отбелязват обаче, че търговският потенциал зависи от разработването на стандарти за безопасност и използване на данни от регулаторните органи.