Rio Tinto подновява преговорите за мегасливане с Glencore
Ако сделката за 260 милиарда долара се финализира, ще доведе до създаване на най-голямата минна компания в света
,fit(1001:538)&format=webp)
Акциите на Glencore, котирани на Лондонската борса, скочиха с 8% в петък сутринта, след като се потвърди, че е възможно Rio Tinto да се върне на масата за преговори с оферта за поглъщане на стойност 260 млрд. долара.
Междувременно акциите на Rio Tinto, също котирани на Лондонската борса, паднаха с 1,6% при отварянето, след като австралийските приключиха петъчната сесия с понижение от 6,3%, съобщава CNBC.
„Rio Tinto и Glencore провеждат предварителни разговори за възможно обединение на част или на всичките си дейности, което може да включва сливане чрез замяна на акции. Настоящите очаквания са, че всяка сделка за сливане ще бъде осъществена чрез придобиване на Glencore от Rio Tinto по силата на одобрена от съда схема за споразумение.“, се казва в изявление на по-голямата от двете компании.
Ако сделката бъде финализирана, тя ще създаде най-голямата минна компания в света.
Европейските минни акции отбелязаха ръст в началото на търговията в петък, като индексът Stoxx Europe Basic Resources се повиши с около 0,5%. Акциите на медната компания Antofagasta скочиха с 3%, а тези на Anglo American се повишиха с 2,3%.
Пред CNBC Rio Tinto заявява, че има срок до 5 февруари, за да обяви твърдото си намерение да направи оферта за Glencore.
Двете компании обсъдиха сливане в края на 2024 г., но преговорите се провалиха поради проблеми като оценката и бъдещето на въглищните мини на Glencore.
През август изпълнителният директор на Rio Tinto Саймън Трот обяви реорганизация на бизнеса, обещавайки да намали разходите и да освободи до 10 милиарда долара от активите на компанията, като я фокусира върху три основни продуктови групи – желязна руда, алуминий, литий и мед.
Сделката между Rio Tinto и Glencore ще бъде поредната активност в областта на сливанията и придобиванията в минния сектор, след като Anglo American и канадската Teck Resources се споразумяха в сделка на стойност 66 милиарда долара през септември миналата година. Очаква се сливането им да създаде един от петте най-големи производители на мед в света.
Подновяването на преговорите между Glencore и Rio Tinto се дължи и на нарастващото търсене на мед, като цените на червения метал достигнаха рекордно високо ниво от 13 000 долара за тон тази седмица, допълва CNBC.
&format=webp)
&format=webp)
)
&format=webp)
&format=webp)
&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)