Ръст на жените изпълнителни директори в България – данните показват 10% увеличение
Според данните жените изпълнителни директори вече представляват 23% от ръководителите на публичните дружества. Освен това около 65% от компаниите имат участие на жени в своите управителни органи
,fit(1001:538)&format=webp)
Делът на жените на ръководни позиции в българския бизнес продължава да нараства. Според ново проучване на Българската фондова борса (БФБ), броят на жените изпълнителни директори в публичните компании се е увеличил с 10% спрямо 2024 година.
Анализът е проведен сред над 320 български компании, търгувани на БФБ, и беше представен по повод Международния ден на жената като част от глобалната инициатива Ring The Bell for Gender Equality.
Все повече жени в управлението на компаниите
Според данните жените изпълнителни директори вече представляват 23% от ръководителите на публичните дружества. Освен това около 65% от компаниите имат участие на жени в своите управителни органи, което показва устойчиво увеличаване на тяхното присъствие в корпоративното управление.
Проучването разкрива и интересни секторни тенденции. Най-висок дял на жени в ръководството се наблюдава в секторите:
- строителство
- транспорт
- финанси
- недвижими имоти
Тези индустрии се открояват с най-силно присъствие на жени на управленски позиции.
България над средното ниво в региона
Данните показват, че България се представя добре и в регионален план. Страната заема четвърто място в Източна Европа по дял на жените в бордовете на компаниите, като нивото е с около 5 процентни пункта над средното за региона.
Това поставя българските публични компании сред по-активните в насърчаването на равнопоставеността между половете в корпоративното управление.
Българската фондова борса се включва ежегодно в международната инициатива Ring The Bell for Gender Equality.
Инициативата има за цел да привлече вниманието към икономическата роля на жените и да насърчи равенството между половете в бизнеса.
Социалното предприемачество като път към лидерството
Тазгодишната церемония беше открита от изпълнителния директор на БФБ Маню Моравенов и председателя на Комисията за финансов надзор Васил Големански.
Специален гост на събитието беше Красимира Хадживанова, съосновател на платформата „Майко мила“ и социалното предприятие „Оле Мале“, което подкрепя родители на деца с увреждания и им помага да съчетават родителството с професионалната си реализация.
По време на събитието бяха представени и примери как социалното предприемачество може да се превърне във вход към лидерството, както и какви са основните предизвикателства пред жените по пътя към финансова независимост и управленски позиции.
&format=webp)
&format=webp)
&format=webp)
)
&format=webp)
&format=webp)
&format=webp)
&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)