Археолози смятат, че наскоро открита 5000-годишна структура в югозападна Англия може да е послужила като своеобразен прототип на Стоунхендж и да е помогнала за развитието на една от най-известните праисторически забележителности в света.

Откритието е направено край селището Булфорд в графство Уилтшър, само на около 5 километра от Стоунхендж. Според археолозите структурата се е състояла от два големи дървени стълба, разположени на приблизително 120 метра един от друг.

Най-впечатляващото е тяхното разположение. Изследователите установяват, че линията между стълбовете съвпада с изгрева по време на лятното слънцестоене и със залеза при зимното слънцестоене – същата астрономическа ориентация, която по-късно е заложена и в Стоунхендж.

Екипът, ръководен от археолога Фил Хардинг, използва радиовъглеродно датиране, за да определи възрастта на съоръжението. Резултатите показват, че стълбовете са били поставени преди около 5000 години, пише CNN. 

Това съвпада с периода, когато са изградени първите земни насипи на Стоунхендж. Прочутите каменни блокове обаче се появяват приблизително 500 години по-късно.

„Слънцето е било изключително важно за тези праисторически общности и те са можели да проследяват и отбелязват изгрева по време на лятното слънцестоене с впечатляваща точност“, обяснява Хардинг.

Според него откритието е сред най-значимите в кариерата му именно заради ранната му датировка.

„Досега познанията ни за тези древни астрономически умения се основаваха главно на Стоунхендж и други паметници от същия период. Това, което открихме в Булфорд, е с около 500 години по-старо от добре познатия ни каменен комплекс“, допълва той.

Древен диалог между хората, земята и небето

За да провери ориентацията на съоръжението, археологът Фабио Силва използва компютърни реконструкции на древното небе, релефа и хоризонта. Анализът му потвърждава, че стълбовете са били подравнени спрямо слънцестоенията.

„Това откритие ни помага да разберем Стоунхендж не като изолирано творение, а като част от много по-дълъг диалог между хората, земята и небето“, казва Силва.

Археолозите откриват и множество следи от човешка дейност около съоръжението – керамика, животински кости, въглени и обработени кремъчни инструменти. Според изследователите това подсказва, че мястото е било използвано за събирания и ритуали, свързани със слънцестоенията.

Сред находките се откроява и изключително рядък нож с дисковидна форма.

Според археолозите той вероятно е бил поставен там умишлено като символична препратка към слънчевия диск.

Нова следа в историята на Стоунхендж

Откритието привлича вниманието и на учени, които не са участвали в изследването.

Сюзън Грийни, преподавател по археология в Университета на Ексетър, определя резултатите като „интригуващи“, макар че отбелязва, че пълните научни данни все още не са публикувани.

По думите ѝ структурата с предполагаема астрономическа функция е част от значимо селище от средния неолит, което демонстрира колко важна е била източната част на района около Стоунхендж.

„Откритието показва, че хората не само са живели в тази част от ландшафта, но и са изграждали монументи отвъд река Ейвън“, коментира тя.

Макар да са необходими допълнителни изследвания, находката подсилва теорията, че Стоунхендж не е възникнал внезапно, а е бил кулминация на векове натрупвани знания за движението на Слънцето и връзката между природата, ритуалите и човешките общности.