70% от технологичните акции в S&P 500 вече са в зона на мечи пазар
Производителите на чипове и компаниите за памет поведоха спада, докато инвеститорите преоценяват устойчивостта на AI ралито след силното второ тримесечие
,fit(1001:538)&format=webp)
След като през последните месеци тласкаха пазара нагоре, компаниите, свързани с изкуствения интелект, вече дърпат технологичния сектор надолу. Въпросът е дали това е временна корекция, или знак за по-широко пренареждане.
В момента цели 69% от акциите в технологичния сектор на S&P 500 са с повече от 20% под 52-седмичните си върхове в рамките на сесията, посочва пазарният анализатор Майк Закарди в публикация в X. Според някои дефиниции това може да се счита за мечи пазар.
Големите компании от сектора на полупроводниците са сред най-силно засегнатите. Акциите на Micron Technology са поевтинели с 25% спрямо последните си върхове, тези на Broadcom губят 21%, а Marvell Technology е надолу с 30%.
Въпреки че мащабът на разпродажбите изглежда тревожен, някои анализатори смятат, че това е естествено развитие след силното поскъпване. Инвеститорите вероятно прибират част от печалбите след впечатляващото второ тримесечие, в което индексът PHLX Semiconductor записа рекордни ръстове.
Уилям Керуин, анализатор на акции в Morningstar, посочва, че през последните няколко тримесечия технологичните акции са попадали под натиск в месеца след отчетите, след което са се възстановявали преди следващите резултати.
Компаниите за памет и съхранение на данни започнаха първата половина на 2026 г. с бурно рали, но от края на юни насам претърпяха внезапна и агресивна разпродажба.
Акциите на Seagate и Western Digital, заедно със Sandisk и Micron, са поевтинели с над 20% през последните няколко седмици. Тези традиционно циклични бизнеси са в центъра на оживен дебат, докато инвеститорите се опитват да преценят дали AI бумът ще доведе до трайно по-високо търсене на продуктите им.
Керуин от Morningstar посочва и предварителните резултати на Samsung от по-рано тази седмица като катализатор за последната разпродажба. Въпреки че Samsung отчете 19-кратно увеличение на печалбата на годишна база, според него някои инвеститори са очаквали повече от цялостния отчет.
Публикуваните данни „може да подсказват известно забавяне на рязкото поскъпване на паметите при компании като Micron“, казва Керуин пред MarketWatch.
Макар спот цените на DRAM и NAND паметите напоследък да се повишават по-умерено, анализаторът на Evercore Амит Дарянани смята, че дългосрочните договори с големите облачни доставчици и договорните цени дават по-точна картина за пазара на памети. Според него дългосрочните споразумения с клиентите ще подобрят видимостта и предвидимостта на приходите за тези компании.
„Смятаме, че въпреки краткосрочната волатилност секторът на паметта остава привлекателна част от технологичната екосистема“, пише Дарянани в доклад от сряда.
„Има логика в прибирането на печалби, докато инвеститорите намаляват позициите си в печелившите акции преди следващите отчети, за да преоценят устойчивостта на цените и темпа на капиталовите разходи на големите облачни доставчици.“
Dow Jones Industrial Average и широкият S&P 500 приключиха търговията в сряда със спад съответно от 1,1% и 0,3%, като Dow загуби около 575 пункта. Технологичният Nasdaq Composite обърна по-ранните загуби и завърши с ръст от 0,2%.
Ден по-рано основните индекси затвориха на отрицателна територия, повлечени надолу от акциите на производителите на чипове. Dow достигна нов рекорден връх в сутрешната търговия, но по-късно обърна посоката.
Цените на петрола се изстреляха нагоре, след като Тръмп, говорейки на срещата на върха на НАТО в Турция, отговори „мисля, че приключи“ на въпрос на репортер за примирието между САЩ и Иран, договорено миналия месец. По-късно той добави: „Ще ги ударим тежко тази вечер.“
Пет технологични мегакомпании от групата на Великолепната седморка завършиха на червено, въпреки че Nvidia поскъпна с 3,7% и поведе Dow нагоре. Tesla, която загуби 4% предишния ден, затвори с нов спад от 2,2%.
Space Exploration Technologies, компанията на Илон Мъск, известна като SpaceX, приключи с понижение от близо 1%, след като предишния ден се срина със 7% при дебюта си в Nasdaq 100. Спадът доведе акциите на компанията до ново най-ниско ниво на затваряне след IPO-то ѝ в средата на юни.
&format=webp)
&format=webp)
)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)