Лидерите на страните, членуващи в НАТО, се събират за среща в Лондон по повод 70-ата годишнина на алианса.

Тази година събитието се случва на фона на мъчителния процес по брекзит и напъните за импийчмънт на президента на САЩ Доналд Тръмп в навечерието на американските президентски избори през 2020 г.

Без съмнение, погледите на всички са вперени в щатския президент, след като през миналата година той остро разкритикува всички членки на НАТО, че не изпълняват анганжиментите си относно разходите за отбрана.

В резултат на думите на Тръмп, някои държави сериозно увеличиха разходите си за отбрана, докато други категорично отказаха да сторят това.

Въпреки противоречията, исканията на Тръмп за увеличаване на разходите за отбрана изглежда постигат известен резултат.

Докато през 2017 г. едва 5 държави отговаряха на изискването да отделят над 2% от брутния си вътрешен продукт за отбрана, то през тази година в този клуб вече влизат девет държави, сочат официални данни на НАТО.

Една от тях е България.

Нещо повече - страната ни отбелязва най-големия ръст в НАТО, както по отношение на разходите за отбрана спрямо БВП, които достигат 3.25% през тази година, така и по номинален ръст, който възлиза на цели 127% на годишна база до сумата от 2.17 млрд. долара, сочат най-новите данни на алианса.

За сравнение, през 2018 г. страната ни отделяше 1.48% за отбрана, или 961 млн. долара.

Благодарение на този скок, България е втора след САЩ по процент от БВП, заделян по това перо.

Разходите за отбрана на САЩ възлизат на 3.42% от БВП на страната, което достига в номинално изражение фантастичната сума от 730 млрд. долара.

По отношение на номиналните разходи, страната ни се нарежда на 18-о място сред всички членки на НАТО.

Основна причина за всичко това е поръчката на американски военни самолети F-16, което струва на България 1.2 млрд. долара.

Освен САЩ и България, другите страни с разходи за отбрана над 2% от БВП са Гърция (2.28%), Великобритания (2.14%), Естония (2.14%), Румъния (2.04%), Литва (2.03%), Латвия (2.01%) и Полша (2%).


източник: Forbes

България е седма в света по ръст на разходите за отбранаРазходите за отбрана по света с 30-годишен връх