България планира да създаде две агенции за борба с корупцията и организираната престъпност в усилията си да се отърси от опетнения си имидж на една от най-корумпираните страни в ЕС.

Това казва в интервю за Ройтерс министърът на правосъдието Маргарита Попова. Тя е опитен бивш прокурор и заема поста от година, представя я агенцията.

България, заедно със съседите си Румъния и Гърция, е под натиск от Брюксел да прокара реформи, за да се справи с престъпността от мафиотски тип и корупцията, отбелязва агенцията. Тя добавя, че Европейската комисия похвали София този месец за напредъка в реформите в съдебната система, но добави, че страната все още трябва да подобри работата на полицията и съдилищата и по-добре да защити обществените средства срещу измами и конфликти на интереси.

В интервюто Маргарита Попова уточнява, че две нови агенции, които ще се борят с конфликтите на интереси и корупцията, трябва да заработят от началото на 2011 г.

"Всички местни органи разчитат на техните вътрешни инспекторати. Тези инспекторати в министерствата, например, са подчинени на съответния министър, което означава, че тяхната независимост не е гарантирана, когато извършват проверки за корупция и конфликт на интереси", казва Попова.

Възможностите на един независим орган винаги са по-големи и гарантират обективност и по-голяма стриктност, добавя тя.

Едното от звената ще извършва проверки за конфликт на интереси и ще налага административни наказания като глоби и отстраняване от поста, докато другото ще се концентрира върху предотвратяването на корупцията в ранните й етапи.

Десноцентристкото правителство на ГЕРБ, което пое властта миналия юли, е твърдо решено да втвърди законодателството, за да позволи конфискация на необясними богатства без произнесена присъда, а не едва след осъждането, както изисква сегашното законодателство, отбелязва Ройтерс.

Това би могло да бъде силно оръжие срещу организираната престъпност и корупцията, заявява Попова. Държавната комисия за имуществото, придобито от криминална дейност (Комисията "Кушлев"), е замразила активи на стойност 500 млн. лева, но по думите на Попова практически нищо не е отишло в държавната хазна, тъй като комисията още чака съдебните решения.

София, която е критикувана от Брюксел за бавенето на важни съдебни процеси и липсата на достатъчно строги наказания, също така обмисля и създаването на специализиран съд, който да се занимава с ключови дела. Попова заяви, че това може да осигури висококачествено правосъдие чрез концентриране върху конкретна юридическа област.

България се надява, че напредвайки с реформите може да се отърси от репутацията за корупция, посочва Ройтерс. "Подобни мнения лесно се повтарят и обсъждат и ако не се вземат мерки, проблемите продължават да растат и тези мнения се превръщат в етикет, лепнат на страната. Изискват се много усилия, голяма настойчивост, за да покажем, че страната ни очиства имиджа си", казва министърът.

Източник: БТА