Очаква се днес Бойко Борисов да обяви състава на коалиционния кабинет на ГЕРБ и Обединени патриоти. Единственото сигурно към момента е, че Бойко Борисов ще седне на премиерския стол за трети път.

Вече стана ясно, че кабинетът ще има четирима вицепремиери и 17 министри. Официално преговорите по състава на Министерски съвет коалиционните партньори приключиха във вторник привечер. На излизане от централата на ГЕРБ тогава Красимир Каракачнов заяви, че ще има изненади. Той изрази задоволство от преговорите, коалиционното споразумение и състава на бъдещия кабинет.

На свой ред лидерът на „Атака” Волен Сидеров каза: Не ги броим нещата на бройка, искаме да стане отбор, който да играе стабилно и да изкараме пълен мандат. Един от заместниците на бъдещия премиер ще е именно лидерът на ВМРО и съпредседател на патриотите. Той вероятно ще оглави и отбраната.

Владислав Горанов ще запази поста си от предишния кабинет като този път ще бъде и вицепремиер. Томислав Дончев също ще запази поста си от втория кабинет „Борисов”. Лиляна Павлова отново се връща в регионалното министерство, като нейното име бе спрегнато и за четвъртия вицепремиер, съобщава БГНЕС.

Ивайло Московски, Вежди Рашидов, Теменужка Петкова, Николина Ангелкова и Красен Кралев също се връщат на поставете си от предишния кабинет на Борисов. Вероятно бившият председател на парламента и кандидат за президент на ГЕРБ Цецка Цачева, която загуби изборите от Румен Радев, ще оглави правосъдието.

Управителят на НОИ Бисер Петков ще поеме социалното министерство. Силовото министерство ще бъде поверено на Валентин Радев. Румен Порожанов, който беше шеф на Държавен фонд „Земеделие”, ще седне на министерския пост в МЗХ. А в екоминистерството ще влезе Нено Димов.

Здравното министерство вероятно ще бъде оглавено от шефа на Военномедицинска академия проф. Николай Петров. Бившият правосъден министър от втория кабинет „Борисов” Екатерина Захариева сега ще поеме външните работи.

Очаква се в четвъртък Борисов да предаде на президента Румен Радев папката с попълнения състав на кабинета, след което парламентът трябва да гласува новите министри и да се премине към предаване на властта.