В момента цената, която е предложена от руснаците за АЕЦ-Белене, е твърде висока - около 8-9 млрд. евро, заяви в Плевен вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков.

По думите на Дянков с всички индексации от руска страна централата излиза 8-9 млрд. евро. Така България ще трябва да плаща много дълго време този тип енергия и тя ще бъде твърде скъпа за страната.

За нас нормалната цена е около 5 млрд. евро, каза той и уточни, че от ноември миналата година двете страни са в доста интензивни преговори по въпроса и до март руската "Росатом" трябва да представи своите разчети, за да се сравнят с нашите.

Според Дянков, ако цената е тази, която иска България, ще може да се реализира проектът при вече заявен инвеститорски интерес не само от руски, но и от западноевропейски компании, които ще поемат голяма част от разплащането.

По думите на вицепремиера страната ни търси цена, при която да излиза сметката. "Искаме да сме убедени, че крайната цена, ако се построи този обект, ще може да се издържи от българската икономика и българските домакинства", допълни той.

На въпрос опасява ли се, че България може да плаща неустойки, ако не се реализира проектът, вицепремиерът бе категоричен, че "с това руската страна обича да заплашва". По същия начин има много неизпълнения по договора от тяхна страна и, ако се стигне до някакви спорове и арбитраж, те също ще плащат неустойки, коментира Дянков. Ние нямаме опасения от тази гледна точка, заяви финансовият министър и уточни, че до края на март очакват руската страна да се аргументира за цената, като България ще направи същото.

В понеделник във френския "Трибюн" излезе публикация, според която "Росатом" обмисля изтегляне от проекта за централата и дело срещу НЕК. По-късно от руската компания обявиха, че нямат такова решение.

По този повод министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков каза, че това е "поредната руска партенка". Виждате, играта загрубява, така че очаквайте още партенки, описа Трайков ситуацията.

Източник: БТА