Гръмотевичната буря, която премина над България във вторник и отне живота на трима души в София, постави за пореден път на дневен ред въпроса за наличието на мълниезащита.

Според инж. Христомир Иванов, експерт по мълниезащита, в София над 80% от сградите нямат такава, особено старите блокове и кооперации. Те са имали при строежа, но масово при ремонт на покривите им в последните години инсталациите са отстранявани, информира БНР.

Оказва се, че хората не знаят колко сериозен е проблемът. По думите му, ако една мълния падне върху покрива на вашия блок и вие се къпете в банята, вероятността да бъдете поразени е много голяма.

Инженер Иванов обясни, че мълнията избира пътя си по линия на най-ниското съпротивление. Затова гръмоотводът на съседа няма как да пази нас.

Има действаща наредба за мълниезащита, която много ясно указва как се проектира гръмоотводна инсталация и какъв е периметърът на нейната защита, уточни експертът. Той апелира онези, които искат да вземат превантивни мерки, да се обърнат към специалисти.

Мълния уби трима в центъра на СофияСигналът към Бърза помощ е подаден в 18,15 часа

Добрата новина е, че уредбата за мълниезащита е задължителна и контролирана при новото строителство и въвеждането на сградите в експлоатация.

По време на вчерашната буря над България и Южна Румъния са паднали 18-19 000 мълнии, като две трети от тях са били в нашата страна. Те са започнали първо в Западна България, съобщи Христо Христов от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).