Различните варианти на коронавируса се делят на две групи – такива, които будят притеснение и такива, които са в процес на изследване, заяви проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести, по време на днешния брифинг на здравните власти.

В групата от новопоявили се варианти на коронавируса, които притесняват световните здравни власти, са британският, бразилският, южноафриканският и нигериският щамове.

При тези нови варианти има сериозна промяна на щама, които включват възрастта на засегнатите и някои елементи от клиничната картина. Това са варианти, будещи притеснения.

Втората група са варианти, които се появяват и са в процес на изследване. Такива са френският, за който за момента информация, че много рядко се среща в областта, където е засечен за първи път.

Имаме още чешки и румънски вариант, за които беше съобщено в Twitter, a не от авторитетна държавна институция, каза Кантарджиев.

И чешкият, и румънският щам се класифицират като щамове на проучване. Двата щама не променят влиянието на ваксините към защитните сили и диагностичните методи.

В нашата страна миналата седмица имаше данни от град в Северна България за две жени с британския вариант на коронавируса. При тях наблюдавахме една мутация в спайк протеина на шипчето, в началото на който са заменени аминокиселини. Обърнахме се веднага за секвениране към Института на молекулярна биология към БАН, заяви Кантарджиев.

Засега това е щам под внимание, който не очакваме, въпреки промяната в аминокиселините, да доведе до това, което плаши световната общественост – да се търси нова ваксина и нов генетичен метод, допълни той.

Засега такива щамове по света все още няма. Ваксините, които се произвеждат, действат и защитават срещу щамовете, които са притеснителни, като бразилския и южноафриканския, и защитават, но по-слабо, отколкото при предишните варианти, заяви Кантарджиев.