За да могат частните пенсионни фондове да плащат по-високи пенсии, Комисията за финансов надзор предлага да бъдат намалени с 40 процента таксите, които дружествата събират.

Надзорният орган предлага още да бъде обособен гаранционен фонд, който да плаща пенсии при евентуални проблеми. Въпросът беше обсъден на поредната среща по пенсионната реформа при вицепремиера Ивайло Калфин.

КФН предлага инвестиционната такса, която сега е 1 процент годишно, да намалява и през 2018 г. да е 0.6 на сто, а таксата, която се удържа от всяка постъпила вноска, от сегашните 5 процента да стане 3 на сто, обясни заместник-председателят на КФН и шеф на осигурителния надзор Ангел Джалъзов:

Изчисленията сочат, че след намаляването на таксите за период от 40 години по партидата на човек могат да се натрупат допълнително 47 хиляди лева. Пенсионните дружества трябва да създадат и гаранционен фонд, който да плаща част от пенсията, когато се появи разлика между постъпилите вноски и сумите по партидата на осигурения, обясни Джалъзов, цитиран от БНР.

Пенсионните дружества трябва да създадат и различни продукти за осигурените, от които те да избират как да се управляват средствата: да изберат не само един пенсионен продукт, а и такъв с по-ниско ниво на инвестиционен риск.

С цел гаранция, че при срив на капиталовите пазари стойността на партидите няма да пострада, КФН предлага парите задължително да се прехвърлят в по-нискорискова схема шест години преди пенсиониране за осигурените в универсалните фондове и четири години преди да се пенсионират категорийните работници, осигурени в професионалните фондове.

Ангел Джалъзов не се ангажира с изчисленията на икономисти, че при равни други условия човек би спечелил 20 на сто, ако държи парите си в частен фонд, а не в НОИ като поясни: "зависи от състоянието на капиталовия пазар."

КФН предлага още да се съставят таблици за изчисляване размера на пожизнените пенсии, които ще плащат частните дружества. Всички тези предложения ще бъдат включени в пакета пенсионни реформи, който социалното министерство ще внесе в Народното събрание през април.