Във вторник, 18 октомври, с 547 гласа "за", 49 "против" и 43 "въздържал се" Европейският парламент прие резолюция, в която настоява Съветът на ЕС да допусне България и Румъния да станат част от Шенген до края на годината. Два дни по-късно нидерландският парламент прие резолюция, с която заяви, че страната не трябва да гласува за присъединяването им.

Очаква се днес да бъде публикуван докладът от последната експертна проверка от Европейската комисия за готовността на България да стане част от европейското безвизово пространство.

Междувременно държавният глава Румен Радев отбеляза, че чешкият премиер Петър Фиала се е ангажирал категорично през декември чешкото председателство на Съвета на ЕС да работи по всички процедурни механизми, така че да се търси решение на този въпрос. Изборите в Нидерландия са през пролетта. Това е трудна тема, но Нидерландия вече е сама, това е най-важното, заяви Радев, съобщи БТА.

В Европейския парламент 15 евродепутати от Нидерландия гласуваха "за" и само четирима - "против", напомни той по повод одобрената от ЕП нова резолюция.

Това ясно показва, че България и Румъния стават заложник на вътрешната политика в Нидерландия и това няма да издържи дълго, коментира Радев.

Най-важното е, че имаме положителен резултат от инспекцията, че всички държави вече застават зад България. Важно е да имаме тази подкрепа, тя ще доведе до реален резултат, обобщи той.

Според Радев е необходимо допълнително разяснение какво означава във времена на икономическа криза България да стои с блокирани граници. Когато за нашата икономика, за икономиката на Европа, е важно бързото движение на хора, стоки, услуги и капитали - в момента срещаме ненужно затормозяване, посочи президентът. Той благодари на МВР, на всички служби и институции, които са работили и представили България по изключително добър начин при новата проверка за работата по българските външни граници.

Премиерът на Нидерландия Марк Рюте каза много ясно, че страната не се противопоставя по принцип на присъединяването на Румъния към Шенгенското пространство. Този вот на въздържане, който парламентаристите от неговата партия дадоха в Европейския парламент, е вот, който показва всъщност, че точно както каза премиерът Рюте, Нидерландия не се противопоставя на това присъединяване. Не означава и че е "за" в този момент. Означава, че процесът на вземане на решение продължава, но е ясно, че нашето усилие трябва да продължи, заяви румънският външен министър Богдан Ауреску.

Огромно съжаление изрази нидерландската евродепутатка София ин'т Велд, координатор на групата "Обнови" в комисията за граждански свободи в ЕП, научавайки за резолюцията на нидерландския парламент.

Дълбоко съжалявам за това. Моята партия ("Демократи 66", бел. ред.) гласува против тази резолюция, ние искаме Румъния и България да се присъединят към Шенгенското пространство незабавно, вие сте изпълнили необходимите критерии, заяви тя.

Румънският президент Клаус Йоханис заяви днес в Брюксел, че Румъния има шанс да се присъедини към Шенген, но няма гаранция, предаде Аджерпрес.

Той добави, че резултатът от мисията за оценка на страната е много добър, но все още има въпроси, които трябва да бъдат изяснени.

"Присъединяването ни към Шенген е много желано от нас и както смятам, че е известно от 11 години, ние на практика изпълняваме техническите изисквания. Присъединяването не е постигнато, защото в крайна сметка има и политически вот в Съвета по правосъдие и вътрешни работи, който досега не се е случил. Сега има прозорец на възможност, т.е. имаме шанс, но не и гаранция. За да увеличим максимално шансовете си, предприехме много стъпки", заяви държавният глава преди да участва в заседанието на Европейския съвет.

Президентът Йоханис приветства гласуването в Европейския парламент на резолюцията за присъединяването на Румъния, България и Хърватия към Шенген, като подчерта, че това е политически вот.

На брифинг заместник-министърът на външните работи Костадин Коджабашев коментира решението на Нидерландия да не подкрепи присъединяването на България и Румъния към Шенген като каза, че страната ни е изпълнила всички критерии и очаква до края на декември присъединяването ни към шенгенското пространство да е факт, информира БНТ.

На брифинга беше коментирано и искането от страна на Република Северна Македония българските сдружения в западната ни съседка да променят имената си. Това искане беше прието единодушно от македонския парламент.

От външното ни министерство изтъкнаха, че този опит за провокация от страна на западната ни съседка не е прецедент, но поставя под голям въпрос подкрепата на страната ни за влизането на Република Северна Македония в Европейския съюз.