Министерският съвет трябва да реши бъдещето на пенсионната реформа. Заседанието на кабинета трябваше да бъде предшествано от среща на тристранните партньори, които също ще кажат последната си дума по промените в Кодекса за социално осигуряване.

Заседанието на Съвета обаче се отлага, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет.

Сред промените, които трябваше тристранния съвет да разгледа, са плавно увеличаване на стажа за пенсия на всички работещи от 2015 година.

Проектът предвижда създаване на солидарен фонд за ранно пенсиониране от 1 януари догодина, в който ще се прехвърлят натрупаните в професионалните фондове вноски на работещите при първа и втора категория на труд и от който ще се изплащат пенсиите им.

Ефектът от прехвърлянето ще бъде 20-30 млн. годишно - значителна, но недостатъчна, сума за дефицита на пенсионната система, изчислиха експертите на Международния валутен фонд. Въпреки несъгласието на фонда, работодателите, частните пенсионни фондове и икономическия министър, Надзорният съвет на НОИ прие промените, с които от 2011 година НОИ ще управлява осигуровките на категорийните работници.

Професионалните фондове предложиха само работниците, които трябва да се пенсионират в следващите 3 години да получат отсрочка и до 2014 година за тях да плаща НОИ. За останалите да бъдат натоварени и двете системи.

Техни представители се срещнаха с премиера Бойко Борисов, за да му предложат своето решение. След срещата те не скриха оптимизма си, че премиерът ще преразгледа решението за "национализация" на личните партиди на осигурените в частни фондове.