Чиновниците сигурно са полудели
От около седмица ставаме свидетели на организирана публична кампания на правителството за защитаване на идеята на синдикатите за национализация на активите на професионалните пенсионни схеми и прехвърлянето им в НОИ.
На 20 октомври на заседание на Министерски съвет се реши към НОИ да се създаде нов солидарен фонд, от който да се плащат ранните им пенсии.
Атаката срещу пенсионните фондове започна самият премиер Бойко Борисов.
„Защото в тези фондове около 20% от парите отиват за разходи. Там са скъпи коли, там са скъпи секретарки, също така. И това харчи много пари", заяви на заседанието Борисов.
В следващите дни, като по команда, се включиха и други членове на кабинета, като най-активни бяха министър Тотю Младенов и шефката на НОИ Христина Митрева.
"Няма национализация, защото това са пари, които държавата е задължила работодателите да плащат", обясни Митрева.
„Титуляр на сметки може да се заменя, също така и управляващият орган на определени активи, при условие че условията, при които те са вкарани, не се развалят", заявява още Христина Митрева, цитирана от в. „Дневник".
В случая бих предложил на г-жа Митрева, да бъде заменен титулярът на банковата й сметка, в която е вкарала 31-те хиляди лева, платени й от НОИ за неизползван отпуск за 9 години.
„За управлението на активите, които са вложени в различни инвестиционни инструменти, осигурителният институт ще ползва между консултанти от Министерството на финансите и Комисията за финансов надзор", допълва тя.
Безумното в случая е, че нито Министерството на финансите, нито КФН, имат някакъв опит в управлението на активи. Припомняме, че КФН е съкращение на Комисия за финансов надзор и в нейните задължения не влиза управление на активи. Но да не забравяме, че консултантските услуги напоследък са модерни, въпреки липсата на квалификация за целта (справка А. Доган и Ц. Цветанов).
„Промените в Кодекса за социално осигуряване ще разрешат на НОИ да притежава и управлява подобни активи и да играе на борсата", казва още Митрева.
Обърнете внимание на думата „играе". Явно асоциацията на управителя на НОИ за борсата е равнозначна на казино. Обикновено на „играта на борсата" му се вика инвестиране.
„Индивидуалните партиди, които сега работещите имат в професионалните фондове, се прехвърлят в НОИ и остават само като информационна база. Всичко натрупано в тях обаче става част от общия солидарен фонд. Така, ако един човек има натрупани повече средства, а друг прекалено малко, според стажа и осигурителния им принос, ще им бъдат изчислени пенсии, като от сметката на единия се додаде за другия, за да получи и той прилична пенсия", пояснява още Митрева, цитирана от mediapool.
Да вземем от един да дадем на друг - навремето на това му се викаше комунизъм, но днес e кражба.
Дори министърът на финансите се включи с изказване по темата. Относно прибирането на парите от професионалните пенсионни фондове в НОИ, Дянков заяви, че няма национализация. "Тези пари принадлежат на държавата. Фондовете само ги управляват", каза Дянков.
Г-н Дянков, това са лични пари на хората, а не на държавата! Има разлика, прочетете закона, ако е необходимо.
Единственият министър, който показа здрав разум бе Трайчо Трайков. „НОИ не е доказал, че може да управлява пари", заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма , коментирайки идеята за прехвърляне на средства от професионалните частни фондове към държавата.
"Когато парите не са достатъчни на едно място, няма как да станат повече, ако се преместят на друго", каза той.
Това е толкова просто и ясно обяснение, че би трябвало и синдикати, министър на труда и социалната политика, както и управите на НОИ, да го разберат.