БАДДПО се включи в дебата за пенсионните промени на финала
Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО) се включи в дебата за готвените промени в пенсионната ни система на финала. На финала, защото по думите на Никола Абаджиев, председател на БАДДПО, „това е първият случай от 10 години насам, когато не сме получили за становище готвен законопроект (в случая става дума за разработения от Министерството на труда и социалната политика вариант за промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО) - бел. р.) и стана така, че сме поставени пред свършен факт".
Броени мигове преди предложеният вариант на промените да се обсъди във формата на Националния съвет за тристранно сътрудничество и от Министерски съвет, представителите на БАДДПО успяха да проведат по-рано днес дългоочакваната от тях среща с премиера на България Бойко Борисов.
„Имахме няколко поставени цели в тази среща", заяви Даниела Петкова, изпълнителен директор на ПОК Доверие. „От една страна смятаме за свой дълг да предоставим правилната информация, която може да се подкрепи с документи, по така дискутирания въпрос за национализация, солидаризация и т.н. Основната цел бе да изразим и нашата гледна точка за бъдещето на професионалните пенсионни фондове (ППФ), споделихме ползите за държавата и на хората от наличието на капиталови пенсионни схеми."
По линия на документите, от БАДДПО са запознали премиера с размера на административните разходи на дружествата, които за целия пазар са в размер на 0.71% от активите (не бива да се забравя обаче, че дружествата отчисляват и определени проценти от всички осигурителни вноски при постъпването им във фондове, като определеният таван на този процент е 5 на сто - бел. р.). Даниела Петкова увери, че този процент в различните периоди е бил различен, но никога не е бил 20, като тенденцията, която може да се очаква е отчисленията да намаляват с увеличаването на активите.
От асоциацията са оборили и разпространената информация в медиите за неколкократното отлагане на изплащане на ранни пенсии от ППФ. Това по данни на Даниела Петкова се е случило само веднъж - през 2009 г. и е отразено в КСО.
По въпроса за доходността на фондовете, Петкова обяви лаконично, че доходността им е положителна.
„Пред премиера споделихме и ползите за държавата от съществуването на капиталова пенсионна схема", каза Петкова. „Наличието й действа дисциплиниращо върху събираемостта на вноските, защото полагащата се пенсия зависи изцяло от направените през годините вноски."
На извънредната пресконференция на БАДДПО по повод срещата им с премиера, бе повдигнат отново и въпросът за това, че за всичките десет години съществуване на ППФ едва 17% от 220 000 категорийни работници са с редовни вноски към фондовете. На срещата с премиера от асоциацията са изразили притесненията си от изключително ниския процент, като са поискали също така да разберат причините. А според БАДДПО това може да стане само след ревизия на процеса в превода на вноските.
„Ние декларирахме, че не само сме готови, но и искаме да започнем с изплащането на пенсиите от ППФ още през януари 2011 г.", обяви позицията на БАДДПО Даниела Петкова. „Ние не сме безразлични към това какви пенсии ще изплащаме на осигурените в ППФ. Искрено учудване събуди в нас цифрата 50 лв., защото ще изплащаме и пенсии над 50 лв. След като изразихме желанието си за изплащане на пенсии, дадохме и нашето виждане как да се структурира процесът оттук нататък, така че категорийните работници да получат полагащото им се и от държавата, и от фондовете. Предложихме вариант, според който няма да се налага прехвърлянето на активи на ППФ към солидарния фонд".
На въпроса какво е предложението на пенсионноосигурителните дружества, Даниела Петкова каза: „Имаме наше виждане за момента кога започна дискусията около ППФ и кои бяха основните действащи лица. Основната причина да се търсят промени в ППФ са промените в условията за ранното пенсиониране на категорийнте работници, коието ще трябва да работят още три години. Ако ни дадат право за изплкащане на пенсии от януари 2011 г., то първите масови пенсии ще започнем да изплащаме през 2014 г."
Петкова обаче заяви, че едва ли някой ще иска да бъде този, който да обясни на категориен работник пред пенсия, че ще трябва да положи още три години труд, като добави, че работниците не са били наясно с тази малка подробност и едва ли ще са склонни с удължаване на стажа.
За да се избегне напрежение, от фондовете предлагат категорийните работници да продължат да се пенсионират по стария ред през следващите три години.
Оттам предлагат още работниците да започнат да получават още от 2011 г. по две пенсии до навършване на универсална пенсионна възраст - една от НОИ и една от частните фондове, в зависимост от постъпилите през последните десет и преди 2000 г. вноски, като това смесено плащане продължи до момента, когато фондовете поемат задължението да изплащат пълните пенсии на категорийните работници от набор 1981 г.