Няма да се прави график за отпуските в държавните институции, стана ясно, след като депутатите приеха окончателно промени в Кодекса на труда. Задължението работодателят да прави график за отпуските в началото на всяка календарна година ще остава само за частния сектор. Работодателят може да отложи за следващата календарна година ползването на част от платения отпуск, но не повече от 10 дни.

Правото на работника за ползването на платен отпуск се погасява след изтичане на две години от края на годината, за която се полага този отпуск.

С предимство трябва да се ползва първо отпуска за 2010 година, а след това да се направи график за изчистването на натрупаните дни от платения годишен отпуск от предходните години. Това каза управителят на НОИ Христина Митрева при обсъждането на промени в Кодекса на труда в пленарната зала.

Митрева допълни, че натрупаните дни трябва да се ползват до 31 декември 2011 година, както предвижда законопроектът. Негов вносител е Министерският съвет и с него регламентират антикризисните мерки на правителството, които депутатите разискват сега на второ четене.

Народните представители приеха, че в началото на всяка година работодателят трябва да утвърди график за ползването на платения годишен отпуск. Графикът трябва да даде възможност на всички работници да ползват платените почивни дни, които им се полагат.

Всеки работник е длъжен да ползва платения си годишен отпуск до края на календарната година, за която се полага, приеха още депутатите на второ четене. Обсъждането на второ четене продължава.

Източник: БНР,бТВ