Купувайте това, което ядете и яжте това, което купувате.

Това са първите два съвета от списъка с мерки за намаляване на разхищението на храна на шеф Таньо Шишков.

Кулинарният експерт се включва в инициативата на Cargill "Храната като вечен двигател"* на фона на тревожна статистика.

Всяка година в България се изхвърлят 1 млн. тона храна. Във финансово измерение това прави 4.5 млрд. лева.

Разхищението носи на страната ни 17-о място в Европа в непрестижната класация.

Същевременно 1.5 млн. българи живеят под прага на бедността. В глобален мащаб 795 млн. души, или 10% от населението на планетата, страда от липса на достатъчно храна, а 45% от смъртните случаи на деца до петгодишна възраст са свързани с недояждане.

Между 20 и 40% от бюджета ни за храна отива в кофата, посочва шеф Шишков. И дава елементарен пример - с обикновено бурканче лютеница, присъстващо в почти всеки български хладилник.



Когато на дъното му е останала една лъжица, бързаме към рафта в супермаркета. Така новото бурканче запраща старото на дъното на хладилника и впоследствие бива изхвърлено.

Посоченият пример е приложим и за много други храни, които ежедневно разхищаваме. Как да спрем да го правим? Шест са основните съвета на шеф Шишков:

1. Купувайте това, което ядете

2. Яжте това, което купувате


3. Пазарувайте от местни доставчици, в малки количества и предимно храна, отгледана в региона

Тя е по-прясна, по-евтина и се разваля по-бавно.

4. Споделяйте храната

Можете да занесете парче кекс на съседа. Или пък да споделите с колегите в офиса останалата торта от вчерашния ви празник.

5. Хранете уличните животни с остатъците от трапезата ви.

6. Компостирайте.



Когато намалим количеството храна, която изхвърляме, ние не само спестяваме пари, но и даваме добър пример на децата си. Освен това минимализираме количеството боклук, което отива в контейнера.

На фона на глобалната статистика, според която през 2015 г. светът е изхвърлил 30 млн. тона храна, вероятно собственият ни принос не ни се струва толкова важен. Това твърдение обаче може да бъде оправдано само със споменаването на едно име - Селина Юул.

В началото датчанката споделя съвети във Facebook как да се избегне разхищението на храна. Постепенно нейната страница се превръща в помощна организация със значими успехи.

Именно Селина стои в основата на невероятния успех на Дания в борбата с изхвърлянето на годна за консумация храна. За пет години (2010-2015 г.) страната е успяла да намали с 25% количеството хранителни продукти, които отиват в боклука.

"Първо огледайте собствения си хладилник. Изяжте онова, което имате, преди да пазарувате. Не гответе за петима, ако на масата сядате трима и не забравяйте остатъците от вчера", са съветите на датчанката, стояща зад организацията Stop Wasting Food.

* Компанията на Таньо Шишков - Food Rocks и Cargill в България, си партнират за втори път с мисия за минимизиране на хранителния отпадък. През юни 2019 по време на фирменото си барбекю парти американската компания даде повече гласност на проблема с изхвърлянето на храна, годна за консумиране.

Тогава неконсумираната храна беше общо 65 кг и беше предоставена на ловна местност в Рила планина за храна на дивите мечки – защитен вид, често подплашван и незаконно ловуван от бракониери.