България е близо до споразумение за продажба на два руски ядрени реактора и друго критично оборудване на украинската държавна компания за атомна енергия, докато Европа се опитва да спре влиянието на Москва върху енергийните доставки на континента, пише The Wall Street Journal днес.

Изданието отбелязва първото посещение на украинския президент Володимир Зеленски в София след нахлуването на Русия в страната му, добавяйки, че част от целта на визитата му е и потенциалната сделка.

WSJ публикува материала си, след като днес България и Украйна подписаха меморандум за сътрудничество в енергетиката, а парламентът възложи на министъра на енергетиката да проведе преговори с украинския си колега или негов представител с цел продажба на оборудването, предназначено за неизпълнения проект АЕЦ "Белене". Решението беше прието със 155 гласа „за“ и 57 „против“.


Депутати от ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната-Демократична България“, ДПС и „Има такъв народ“ подкрепиха решението. "Против" гласуваха от „Възраждане“ и „БСП за България“.

Според приетото решение продажната цена не може да бъде по-ниска от тази, която България платила за оборудването - близо 1,2 млрд. лева. Предвижда се преговорите да се проведат в 60-дневен срок от влизането в сила на решението. Министърът на енергетиката следва да информира Народното събрание за предприетите действия и конкретните резултати от проведените преговори.

С днешното решение на Народното събрание се отменя предишно решение на парламента от 7 юни 2018 г. за възобновяване на действията по търсенето на възможности за изграждане на АЕЦ „Белене” съвместно със стратегически инвеститор, на пазарен принцип и без предоставяне на държавна гаранция, чрез отделяне на активите и пасивите за проекта АЕЦ „Белене” в отделно проектно дружество.


Денков и Зеленски подписаха Декларация за европейска интеграция на Украйна Благодаря на България за подкрепата и защитата на нашите хора, заяви Зеленски

Ако сделката се осъществи, тя ще отбележи първия път от началото на войната в Украйна, в който произведено в Русия оборудване за ядрена енергия се използва за подпомагане на увеличаването на производството на енергия за Киев, коментира WSJ.

Американското издание добавя: „Фактът, че България, бивша съветска сателитна държава, която отдавна е в приятелски отношения с Москва, обмисля сделката, е знак за това колко руското влияние е ерозирало в източните държави на Европейския съюз.“

Тъй като Украйна ще трябва да плати сметката, един от вариантите, обсъждан между български и американски официални лица, е САЩ да помогнат, пише още WSJ, цитирайки свои източници.

Това може да включва отпускане на средства от страна на САЩ на Енергоатом, който след това да плати на българския си партньор. Друг вариант, който се разглежда, е България да вземе миноритарен дял в украинската атомна електроцентрала Хмелницки, където трябва да бъде инсталирано оборудването, коментира изданието.

Посолството на САЩ в София не е отговорило на запитването на WSJ за коментар. От Енергоатом са отказали коментар. (Междувременно се появи и инфромация, че Украйна може да използва парите, които Европейският съюз ѝ предоставя, за да купи българските ядрени реактори. Това гласи изявление на говорителя на Европейската комисия Ерик Мамер, цитиран от БГНЕС. "Възможно е подпомагане от ЕС плюс регулация за Украйна като макрофинансова помощ, част от помощта за макроикономиката на Украйна. Това е част от предвидената помощ от ЕС за Украйна в размер на 1,5 млрд. евро целогодишна помощ", казва официалният представител на ЕК в деня на посещението на Зеленски в България. Той посочва, че зависи от Киев как ще използва средствата. Страната би могла да ги ползва и по линия на сътрудничеството с България в областта на ядрената енергия. "Останалото зависи от двустранните въпроси между Украйна и България", коментира Ерик Мамер).

След срещата си с българския премиер Николай Денков Зеленски туитна, че „енергийната независимост и стабилността на пазара са част от архитектурата за сигурност на всяка страна“.



АЕЦ "Белене" се превърна в гореща тема в България, разделена между тези, които търсят по-тясна интеграция със Запада, и онези, които искат да засилят културните и икономически връзки с Русия, пише още WSJ, добавяйки и информацията за днешното решение на българския парламент, предизвикало „критики от страна на две големи промосковски опозиционни партии“.

Енергийният пейзаж на Европа се промени до неузнаваемост, откакто Москва нахлу в Украйна миналата година, като Русия, някога най-големият доставчик на енергия в региона, сега е почти изтласкана от доходоносния пазар. Миналата година ЕС намали вноса на руски петрол, газ и въглища, посочва още WSJ.
Самата България разчиташе на Русия за повечето си газови доставки преди началото на инвазията през февруари 2022 г., добавя изданието.

В материала е цитиран Мартин Владимиров, директор на програмата за енергетика и климат в Центъра за изследване на демокрацията, базиран в София мозъчен тръст. "Проектът Белене беше ключов инструмент за утвърждаване и разширяване на руското влияние в българския политически и икономически елит", казва той.

Сега „сделката показва как енергийното влияние на Русия в Европа намалява бързо“, посочва Владимиров. Сделката също така е „част от по-голяма западна стратегия за вкарване на украинския енергиен пазар в европейската орбита“, добавя експертът от Центъра за изследване на демокрацията.

Сигурност и отбрана – акцентите в срещата на Денков и Габриел със ЗеленскиИзразихме солидарността си с Украйна и украинския народ, добави външният министър Мария Габриел

За Украйна, която работи по завършването на два енергийни блока в атомната си централа Хмелницки в западната част на страната, оборудването ще запълни празнина в нейното съоръжение, проектирано от Съветския съюз, и ще помогне на Киев да разшири износа си на електроенергия към Европа. Украйна възобнови този износ през пролетта на 2023 г., след като Москва се опита и не успя да унищожи енергийната ѝ инфраструктура с ракетни и дронови атаки.

Украинските ядрени техници вече са обучени да използват оборудване, произведено в Русия, посочва още WSJ и цитира Делян Добрев от ГЕРБ, по чиито думи „след началото на войната в Украйна изграждането на електроцентрала с това оборудване стана [политически] невъзможно” в България. „Украйна „има нужда от оборудването, което имаме. Това е перфектно съвпадение”, казва още Добрев.

Русия отдавна използва водачеството си в глобалната ядрена верига за доставки, за да увеличи влиянието си по света. Страната осигурява изключително важни доставки на гориво, включително около 46% от световния капацитет на обогатен уран, според Световната ядрена асоциация. САЩ са един от най-големите клиенти на Русия на обогатен уран, посочва WSJ.

В България сделката ще отбележи края на ядреното партньорство с Москва, което оформя нейната енергийна политика в продължение на десетилетия и свързваше по-тясно страната с Кремъл, пише изданието.

Работата по АЕЦ "Белене" е спирана и подновявана няколко пъти от 80-те години на миналия век. Западните правителства го критикуваха като технически и търговски грешен проект, който ще обвърже България за десетилетия с руските енергийни доставки, посочва още WSJ.

Руският президент Владимир Путин отдавна се стреми да използва разделенията в по-бедния източен фланг на Европа, използвайки арсенал от инструменти – включително пропаганда, икономически натиск, хакерство и политически уловки – за упражняване на влияние и дискредитиране на Запада.

Тази стратегия намери плодородна почва в България, най-бедната членка на ЕС по отношение на брутен вътрешен продукт на глава от населението, която от векове споделя дълбоки исторически и икономически връзки с Русия. Москва отрича да е упражнявала неправомерно влияние, посочва още WSJ.

След инвазията българските оръжейни производители станаха големи износители за Украйна, обикновено чрез посредници в Словакия и Полша, пише още WSJ и припомня, че в края на миналата година българският парламент реши официално да изпрати военна подкрепа на Киев.

Новото правителство, съставено миналия месец, обеща да увеличи тази подкрепа, добавя американското издание.

Давид срещу Голиат. Как Тайван реагира на поуките от войната в УкрайнаДве конкуриращи се визии за бъдещето на Тайван ще се разиграят на президентските избори в началото на 2024 г.

Politico: Срещата между Зеленски и Радев премина по-зле от очакваното

Друга международна медия, Politico, обръща внимание на разговора между украинския президент и българския му колега Румен Радев, интерпретирайки го като изключително напрегнат.

Зеленски посети България главно, за да се срещне с пронатовската и проевропейската администрация на премиера Николай Денков, която подкрепя износа на оръжия за Украйна и също така проучва начини за продажба на ядрено оборудване, посочва Politico в материала си от днес.

„От едната страна на дълга дървена маса, облечената в цвят каки украинска делегация седеше с каменни лица, правейки гримаси от време на време и водейки си бележки, срещу екипа на Радев, който каза, че конфликтът в Украйна няма военно решение“, пише в коментара на Politico, подписан от Кристиан Оливър и Вероника Мелкозерова.

Според Politico Зеленски e отговорил с премерено презрение.

Изданието цитира думите му така:

„Не дай Боже да ви сполети трагедия и да сте на мое място. И ако хората със споделени ценности не ви помогнат, какво ще направите? Ще кажете: Путин, моля те, заграби българската територия?

Не. Сигурен съм, че като истински президент не бихте допуснали компромис с вашата независимост. Ваше право е да не подкрепяте помощта за Украйна. Но много ми се иска да ме разберете правилно.”


„Зеленски разкритикува Радев за това, че до голяма степен описва нахлуването на Москва като „конфликт“, а не като война, и за неясните твърдения, че войната се разпространява и „разширява своя пространствен размер“, посочва още Politico.

Категорично отхвърляйки предложението на Радев за дипломатическо решение на войната, Зеленски подчерта, че Кремъл е започнал „война на унищожение срещу украинците, а не срещу други страни“ и каза, че е правилно правителството на София – в противоречие с Радев – да доставя оръжия, пише още Politico.

Изданието добавя още от думите на Зеленски към Радев: „Украйна и НАТО трябва да имат общи ценности. Не може да бъде иначе. Не може да подкрепяте Русия и да поддържате балансираща позиция, защото Русия иска да унищожи НАТО, иска да унищожи Европа и Европейския съюз; това са техните цели. Разбирате ли ме?"

"Накрая Радев каза, че има предложение, но помоли телевизионните камери да се отдалечат, преди да продължи", пише Politico.