10 години след световната финансова криза, която до голяма степен бе предизвикана от срива на пазара на ипотечни облигации в САЩ, британската банка Barclays обяви, че смята отново да заложи на тези финансови инструменти, пише Kredit.bg.

В годините след кризата банките "замразиха" търговията с обединени портфейли от ипотечни, автомобилни или корпоративни кредити, тъй като тези активи бяха силно демонизирани заради своята роля във финансовата катастрофа от 2008 година.

Barclays обаче планира своето завръщане на този пазар и вече има сформиран екип от 140 банкери и трейдъри, като в близко бъдеще ще го подсили и с още попълнения. В момента този тип ценни книжа предлагат доста по-добра доходност от конвенционалните акции и облигации, пише още изданието.

Британската банка, както и по-голямата част от нейните конкуренти, беше преустановила бизнеса си със секюритизация на вземания след кризата, но сега смята, че моментът за завръщане на пазара е подходящ.

Ходът на Barclays изглежда доста смел, особено като се има предвид, че банката бе принудена да плати глоба от 2 милиарда долара като част от съдебното си споразумение с американските регулатори. Тя бе разследвана именно заради злоупотреби при търговията с ипотечни облигации през 2008 година.

Но сега завръщането на британския трезор вече започва да носи първите си дивиденти. Barclays се нарежда на шесто място на американския пазар по продажби на секюритизирани инструменти - с две позиции по-нагоре от миналата година. От европейските банки единствено Credit Suisse е по-напред в класацията.

*Секюритизацията е процес, при който се обединяват портфейли от финансови или материални активи и срещу тях се издават ликвидни ценни книги (акции или облигации). Впоследствие те се предлагат за търговия на финансовите пазари.

Повече по темата можете да прочетете в материала на Kredit.bg