Европейската централна банка скоро ще предприеме първото повишение на основния лихвен процент за последното десетилетие. Това коментира президентът на Бундесбанк Йоахим Нагел, цитиран от CNBC.

ЕЦБ в момента е във фокуса на вниманието на инвеститорите заради по-меката си позиция по отношение на паричната политика в сравнение с други централни банки, като Федералния резерв на САЩ и Английската централна банка. Очакванията за покачване на лихвите обаче нараснаха през последните месеци на фона на непрекъснато ускоряване на инфлацията, като повечето пазарни участници вече прогнозират поне четири повишения на лихвите в еврозоната преди края на годината.

"Ние сме на прав път. На нашата много важна среща през март решихме да прекратим нашите нетни покупки на активи и на срещата през юни, в зависимост от икономическите данни, може и да ги прекратим изцяло. Скоро след това ще видим и първите повишения на лихвите", заяви Йоахим Нагел.

Коментарите му показват, че първото покачване на лихвите може да дойде още през юли, след като ЕЦБ обсъди новите си икономически прогнози.

Нагел, който пое ръководния пост в Германската централна банка през януари, отправи редица предупреждения за ръста на инфлацията и сега вижда повече подкрепа от своите колеги в ЕЦБ за повишаване на лихвените проценти.

"Оценявам, че много колеги от Управителния съвет се присъединяват към моята позиция", каза още Нагел.

Сред поддръжниците на неговата теза е и Франсоа Вилроа дьо Гало, който ръководи Банката на Франция. Той също очаква постепенно увеличение на лихвите от лятото нататък.

Шумът на парите 2022 събира топ банкерите на БългарияПредставители на част от най-големите банки в страната са сред лекторите на 13-ото издание на финансовия форум Шумът на парите


Междувременно управителят на Централната банка на Италия Игнацио Виско коментира пред CNBC, че повишаването на лихвите "може да бъде през третото тримесечие или в края на годината, но трябва да бъде постепенно".

Централните банки са под огромен натиск да намалят инфлацията, тъй като потребителските цени се покачват все по-бързо.

Федералният резерв на САЩ по-рано този месец повиши основния си лихвен процент с 0.5 процентни пункта, което бе най-агресивното увеличение от 22 години насам.

Инфлацията в САЩ в момента е на 40-годишен връх, като индексът на потребителските цени се повиши с 8.3% на годишна база през април.

Междувременно Bank of England повиши лихвите през май за четвърти път, откакто започна нормализирането през декември. Но въпреки това инфлацията в Обединеното кралство остава упорито висока, достигайки 40-годишен връх от 9%.

ЕЦБ досега оставаше по-устойчива на повишенията, настоявайки, че ценовият натиск ще намалее през втората половина на годината.

Инфлацията в еврозоната достигна рекордно високо за шести пореден месец през април, тъй като продължаващата война в Украйна и проблемите в енергийните доставки за Европа натежаха върху икономиката на Стария континент.

Основната инфлация в еврозоната достигна 7.5% през април.