Банките трябва да заделят значителна част от печалбите си за клиенти, които не изпълняват задълженията по заеми, тъй като въздействието на по-високите лихвени проценти се отразява на икономиката.

Това предупреди националният орган за финансов надзов в Германия, по-известен като BaFin.

Банковата индустрия се радваше на неочаквани печалби през 2023 г., тъй като кредиторите извличаха ползи от повишаването на лихвените проценти, но същевременно поддържаха ниски лихвени проценти по депозитите, отбелязва CNBC.

През последните две години централните банки затегнаха агресивно паричната си политика в опит да укротят растящата инфлация, но сега вниманието се насочва към въпроса кога Федералният резерв на САЩ, Европейската централна банка и Английската централна банка ще започнат отново да намаляват лихвените проценти.

Кога ще паднат лихвите? Три прогнози от Фед, ЕЦБ и Bank of England През последните дни всички централни банки запазиха лихвените проценти непроменени, но изразиха различни мнения относно дългоочакваното намаляване през 2024 г.

Въпреки че икономиките са изненадващо устойчиви на нарастващите лихвени проценти, много политици предупреждават, че въздействието върху домакинствата и предприятията все още не е напълно усетено.

От BaFin заявиха пред CNBC, че макар шокът от повишаването на лихвените проценти да е "усвоен от банките", не е изключено да има проблеми в бъдеще.

"Трудностите, които произтичат за клиентите на банковия сектор - независимо дали става въпрос за недвижимите имоти или за реалната икономика, все още не са проявени в пълна степен", обясняват от регулатора и допълват, че "няма да е лесно" да се повтори очакваната рентабилност през 2023 и 2024 г., тъй като лихвените проценти остават исторически високи.

"Така че компаниите не трябва да позволяват на акционерите да се възползват от тази добра година, която имаха, а да заделят колкото се може повече за справяне с разходите, които предстоят, защото те ще дойдат."

Инвеститорите са предпазливи оптимисти за Европа през 2024 Високата инфлация и повишаващите се лихвени проценти ще изчезнат от огледалото за обратно виждане

На този фон, Deutsche Bank, най-големият германски кредитор, надмина очакванията за третото тримесечие с нетна печалба от 1,031 млрд. евро и заяви, че ще увеличи и ускори изплащането на суми на акционерите.

Съществува обаче възможността да се оправдаят прогнозите, че икономиката на еврозоната ще изпадне в рецесия, а Германия в частност ще бъде изправена пред продължителен спад, след като през 2023 г. се сви с 0,3% на годишна база. Въпреки това, много банки все още не са увеличили значимо активите си за кредитни загуби.

Акциите на Deutsche Bank скачат със 7% след нетна печалба над очакваниятаБанката регистрира тринадесетото си поредно печелившо тримесечие

Според финансовия регулатор, банките трябва да инвестират повече и в оперативна сигурност и стабилност, като например защита срещу кибератаки.

"Несъстоятелността ще започне да се увеличава и това в известен смисъл е нормално за банките, които също ще трябва да се справят с кредитни загуби. Ето защо сме скептични, че рентабилността ще се повишава след силната 2023 г.", допълват от надзорния орган.