Италия продаде 25% от дяловете си в Monte dei Paschi
Италия успя да продаде 25% дял от Monte dei Paschi di Siena.
С това страната набра 920 млн. евро капитал и напредна в плановете за повторна приватизация на най-старата банка в света, две години след неуспешния първи опит.
Продажбата свидетелства за напредъка в регулацията на италианските банки, който допринесе за неочакваното решение на рейтинговата агенция Moody's от петък да подобри до "стабилна" перспективата пред дълга на Рим, който е третият по големина държавен дълг в света.
Това също така дава време на Италия да потърси по-трайно решение за петата си по големина банка, чиито акции са регистрирани на борсата, съобщава Reuters.
Министерството на финансите увеличи размера на предлагането, първоначално определен на 20% и ограничи до 4,9% отстъпката спрямо цената на затваряне на акциите на MPS в понеделник от 3,07 евро за брой.
Акциите на MPS се търгуват с 50% над 2 евро за акция, при които преди година банката успя да набере капитал, което струваше на италианските данъкоплатци 1,6 млрд. евро, след като те поеха по-голямата част от спасителната помощ в размер на 8 млрд. евро през 2017 г.
Главният изпълнителен директор Луиджи Ловальо използва активите, за да финансира хиляди напускания на служители, като увеличи приходите чрез намаляване на разходите.
С повишаването на лихвените проценти, което доведе до рекордно високи нива на печалбите на италианските банки, MPS прогнозира, че нетната печалба ще достигне 1,1 млрд. евро тази година.
Благоприятните съдебни решения от последните седмици допълнително подобриха перспективите на банката, която понижи като "отдалечена" оценката на правните рискове, произтичащи от съдебни дела с искове за обезщетение.
В изявлението на Министерството на финансите се казва, че BofA Securities, Jefferies и UBS Europe са координирали ускореното изграждане на книжа. Като част от транзакцията Рим се ангажира да не продава повече акции на пазара в продължение на 90 дни без съгласието на глобалните координатори.
Ангажиментите, които Италия договори с органите по конкуренцията на Европейския съюз по време на спасителната програма, задължават Рим да продаде целия си дял от 64% в банката. Когато сделката от понеделник бъде уредена, делът ще бъде намален до 39%.
През май Reuters първа съобщи, че Министерството на финансите е готово да намали дела си чрез продажба на акции на пазара, ако условията са благоприятни, стига всеки нов инвеститор да управлява холдинга в съответствие с националния интерес.
Министърът на икономиката Джанкарло Джорджети и министър-председателят Джорджa Мелони неведнъж са заявявали, че правителството ще се опита да засили конкуренцията между банките с приватизацията на MPS.
Това повиши перспективата за потенциална сделка с други средни по големина банки, а именно Banco BPM и BPER Banca, съответно третата и четвъртата по големина банкi в Италия.
И двете обаче отричат да имат интерес към MPS.
Преди две години UniCredit прекъсна усилията на правителството за приватизация, което принуди Рим да потърси повече време от ЕС, припомня Reuters.
Продажбата на дялове се разглежда като предоставяне на повече гъвкавост на Италия да търси дългосрочно решение за MPS чрез сливане с конкурент, след като преговорите с UniCredit бяха усложнени от предстоящия краен срок за повторна приватизация.
Като се има предвид липсата на заинтересовани купувачи в краткосрочен план, пласирането на акции се очертава като най-вероятния вариант за намаляване на държавния дял и демонстриране на напредък към повторна приватизация, допълва агенцията.