Китайското правителство обмисля нови финансови стимули за дребния и средния бизнес в страната, които продължават да понасят негативите на епидемията от коронавируса. Много от компаниите все още не работят на пълния си капацитет, а в същото време сметките за заплати, материали и наеми се трупат.

Представителите на дребния бизнес в Поднебесната империя предупредиха, че разполагат с парични резерви само за няколко месеца, след изитачането на които много фабрики няма да имат друг изход, освен да обявят фалит.

Това пък би довело до рязък скок на безработицата – нещо, което правителството в Пекин със сигурност иска да избегне.

Данните на китайското индустриално министерство, публикувани по-рано тази седмица, показаха, че само 30% от малките фирми са успели да възстановят производството си след обявяването на епидемията. При големите компании, които могат да разчитат в по-голяма степен на държавната подкрепа, този дял е над 60%.

По тази причина Държавният съвет обяви, че ще отпусне на банките допълнителни 500 милиарда юана допълнително (около 71 милиарда щатски долара), предназначени за отпускане на целеви кредити за малкия и средния бизнес.

По-рано този месец централната банка обяви, че ще намали основния лихвен процент, на база на който се определят лихвите по корпоративните кредити.

Освен това правителството настоя пред частните банки да бъдат “снизходителни” към своите кредитополучатели и да предоставят определен гратисен период върху дължимите кредити, в който компаниите да плащат само гланвицата, а лихвените плащания да бъдат отложени.

Директивата към държавните трезори пък е да увеличат с 30% кредитирането за дребния бизнес през първата половина на 2020 година.

Повече по темата можете да прочетете в материала на Kredit.bg