Софиянец от квартал „Слатина“ успял да вземе 24 бързи кредита.

За да се справи с изплащането им, се наложило да тегли заем от банка срещу ипотека на жилището си.

Това съобщи за вестник „Монитор“ кредитният консултант Тихомир Тошев. По този начин вече е подобрен предишният рекорд по най-голям брой спешни заеми, принадлежал отново на жител на столицата.

По думите на експерта сегашният рекордьор не е бил човек, закъсал за пари, защото е вземал заплата от около две и половина хиляди лева.

Прибягвал е към е нови земи, за да погасява стари, но в един момент дори фирмите за бързи кредити са спрели да му одобряват бързо исканията и той накрая се вслушал в съвета на кредитния консултант да ипотекира жилището, за да си изплати борчовете.

Десет начина да подобрим личните си финанси през 2022 г.Как по-добре да управляваме парите си?

Според Тошев по-често до бързи кредити прибягват хората с по-ниски доходи. „Основно те са повече в Северозападна България, в Силистренско и в Родопите. Вземат потребителски кредити и бързи, за да си допълват недостига на средства за осигуряване на нормалните разходи.

Такива кредити трябва да се вземат само за важни неща за домакинството, за ремонт на дома или ново обзавеждане, нов автомобил, а не за да се запълват дупки в бюджета и да харчим повече, отколкото изкарваме, което води до дългосрочни проблеми, защото ще се добавят и разходите и за изплащане на заема. Бързите кредити носят още по-големи проблеми на домакинствата“, поясни консултантът.

Той добави, че много-по-склонни да вземат бързи кредити са мъжете. „Те обикновено са по-рисково настроени в посока на задлъжняване, защото имат повече самочувствие, че ще могат лесно да погасяват кредита. При тегленето на бързите кредити младите не са толкова активни. Най-често вземат бързи заеми мъжете на възраст между 30 и 40 години “, поясни той.

На въпроса дали хората не са принудени да прибягват до бързи кредити, защото, заради ниските им доходи, те не могат да бъдат одобрени от банките за заем, Тошев отговори, че повечето получатели на бързи кредити го правят, защото могат да получат кредита в много кратък срок, например в рамките на само един час.

„При банките това няма как да се случи. Средно един потребителски кредит се отпуска в рамките от 2 до 4 дни, но пък заемите от банка са в пъти по-евтините от бързите“, припомни кредитният консултант.

Според него за голяма част от българите остава пожелателно спестяването на 20% от месечните приходи, голяма част от хората успяват да спестят около 10%, а някои, за съжаление, въобще не успяват.