Акциите се колебаят, а държавните облигации поевтиняват в азиатската сесия днес.

В същото време доларът поскъпва, след като данните за инфлацията в Германия се отразиха на очакванията относно темпа и мащабите на предстоящите повишения на лихвите.

Поскъпващите енергийните продукти засилиха опасенията относно трайно високите цени за потребителите.

Фючърсите на петрола от сорта Брент поскъпнаха до двумесечен връх от 122.43 долара за барел, след като ЕС обеща да намали вноса на руски петрол до края на годината.

Щатските държавни ценни книжа поевтиняха при отварянето на пазара след вчерашния празник в САЩ, като доходността по 10-годишните книжа нарасна с близо 10 базисни пункта до 2.8405%.

Доходността по 10-годишните германски държавни облигации се повиши с 8.1 базисни пункта вчера, след като стана ясно, че потребителските цени в Германия нарастват с най-бързите в темпове от половин век, което засили очакванията за по-голямо повишение на лихвите от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ) през юли.

Данните за инфлацията в еврозоната се очакват по-късно днес.

Индексът на икономическата активност в Китай PMI отчете пореден месец на свиване на секторите на услугите и производството, макар и с по-ограничени темпове.

При акциите фючърсите на щатския индекс S&P 500 изтриха ръста си от по-рано през деня и се търгуват без промяна, докато тези на Nasdaq 100 отчитат повишение от 0.4%. Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI прекъсна двудневната си губеща серия и отчита понижение от 0.2%. Японският Nikkei губи 0.1%.

Фабричното производство в Япония, която е третата най-голяма икономика в света, също отчита рязък спад през април на фона на намалялото търсене от страна на Китай, показаха изнесени днес данни.

Лекторите на Шумът на парите 2022: Никола ЯнковКак да инвестираме парите си в условия на висока инфлация и на прага на евентуална рецесия?

Данните за Китай сочат, че PMI е бил 49.6 през май, което е индикация за свиване на фабричната дейност, но с по-бавни темпове от април, когато стойността на индекса беше 47.4, информира Ройтерс.

Опасенията относно икономическия растеж прекъснаха двуседмичното поскъпване на валутите на страните износителки и стабилизираха долара, тъй като инвеститорите отново търсят сигурността.

Изказване на Кристофър Уолър от Федералния резерв пък ограничи появилите са напоследък очаквания, че Фед може да направи пауза след увеличения на лихвите през юни и юли.

"Аз подкрепям повишение на основната лихва с 50 базисни пункта на всяка среща, докато не видим значително понижение на инфлацията. Не виждам смисъл да спираме, докато не постигнем това," заяви Уолър.

JPMorgan: Биткойнът в момента е подценен с около 28% JPMorgan обяви, че справедливата цена на биткойна е с 28% над настоящите й нива, което предполага

Доларът се разменяше на ниво от 1.0744 спрямо еврото, като поскъпва с 0.3%. Щатската валута бележи ръст от 0.4% спрямо японската йена до 128.16.

Чувствителните на търговския стокообмен австралийски и новозеландски долари отчитат понижения с 0.2% до 0.7180 щатски долара и 0.4% до 0.6530 щатски долара, респективно.

Цените на петрола нараснаха, след като страните от ЕС се договориха за ограничаване вноса на петрол от Русия до 2022 г.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпнаха до 117.70 долара за барел.

По-скъпият долар понижи леко цената на златото до 1 848 долара за тройунция. Биткойнът поскъпна сериозно вчера, като цената му скочи с близо 8% и надхвърли 32 000 долара за първи път от три седмици. Най-популярната критповалута се търгуваше при 31 540 долара по-рано днес.