Доларът отстъпи от четиримесечния си максимум спрямо еврото след спекулации за по-нататъшни стимули от страна на Фед. За стимули с цел запазване на възстановяването на щатската икономика са настояли някои от членовете на FOMC на последното заседание на комисията.

Йената поевтиня спрямо всички основни валути, вследствие на спекулациите, че Централната банка на Япония също може да добави към стимулите за икономиката, предвид на поскъпването на националната валута.

Основната цел, която стои пред финансовата институция, е поддържане на ръста на третата най-голяма световна икономика според управителя от централната банка.

Търсенето на евро обаче бе ограничено, като се има предвид подготовката на нови избори в Гърция след неуспешния опит за съставяне на правителство.

Междувременно ситуацията в страната се влошава, а финансирането на някои гръцки банки бе ограничено от страна на ЕЦБ с оглед на перспективите за излизане на страната от Еврозоната.

„Налице са знаци от Комисията, че тя може да предприеме комбинация от нови стимули при определени условия“, коментира Джоузеф Капрузо, стратег в Commonwealth Bank в Австралия, цитиран от Bloomberg. “Това означава, че щатският долар може да започне да се стабилизира, вместо да продължи да се изстрелва нагоре“, допълва анализаторът.

Доларът се понижи с 0.2% спрямо еврото до 1.2739 рано тази сутрин. Вчера единната валута се понижи до 1.2681, ниво, невиждано от 17 януари.

Йената се понижи с 0.1% спрямо еврото до 102.25 йени, както и до 80.31 спрямо долара.

Австралийският долар възстанови част от загубите си, като се повиши с 0.4% до 99.53 щатски цента. Новозеландската валута добави 0.4% към стойността си.

Коментарите, дошли от FOMC, съдействаха за повишение на азиатските, европейските и щатските фючърси.

Цената на суровия петрол добави 0.9% към стойността си, като с толкова се повиши и цената на златото.