Еврото под 1.2900 долара
Доларът и йената поскъпнаха спрямо останалите основни валути в понеделник, а азиатските индекси регистрираха понижение, вследствие на продължаващата невъзможност Гърция да формира правителство и опасения, свързани с Китай.
Еврото се понижи под ключовата подкрепа от 1.2900 в началото на седмицата, като се търгува рано сутринта при нива около 1.2890. Това бе най-ниската стойност на единната валута от близо четири месеца.
Индексът, следящ представянето на азиатските индекси – MSCI се понижи с 0.6% до най-ниското си ниво от близо четири месеца, след като загуби над 1% от стойността си в петък.
„Пазарът е в настроение за изключване на риска“, коментира Юджи Саито, директор на звеното за чуждестранна търговия в Credit Agricole Bank в Токио, цитиран от Bloomberg. „Валутите могат да се задържат стабилни на настоящите си нива, но най-вероятно ще продължат да се влияят от заглавията, свързани с Европа, докато загубата от JPMorgan може да доведе до нови финансови рестрикции“, коментира още Саито.
Фючърсите на суровия петрол продължиха с пониженията си, като суровината загуби нови 0.7% до 95.42 долара за барел с доставка през юни. Забавянето на ръста на щатската икономика е друг фактор, тежащ върху търговията със суровината.
Австралийският долар също регистрира най-ниска стойност от пет месеца насам, понижавайки се до 0.9996 спрямо долара.
Друг фактор, повличащ пазарите надолу, е търговската загуба от 2 млрд. долара от страна на инвестиционната банка JPMorgan Chase & Co, която се очаква да доведе до по-нататъшна регулация на финансовите пазари.
Президентът на Гърция трябва да свика нови избори, ако настоящите политически лидери не постигнат компромис, което поставя Гърция по-близо до ръба на банкрута.
Дори в Германия може да има сътресения по повод на помощите, отпускани за Гърция, след като партията на Ангела Меркел претърпя изборно поражение през уикенда в една от най-населените немски провинции.
Междувременно централната банка на Китай понижи нивото на задължителните минимални резерви на банките с 50 базисни пункта до 20%, предвид на забавянето на ръста на икономиката на страната.
Специалистите прогнозират по-нататъшни стимули от страна на финансовата институция и нови понижения на изискванията към резервите през юни и юли.