Доларът регистрира понижение спрямо останалите основни валути, вследствие на спекулациите, че щатската икономика няма да мине без нови стимули от страна на Фед.

Доларовият индекс се понижи от петседмичния си максимум в очакване на ръст на броя на първоначалните молби за помощи за безработица при оповестяването им днес. Той загуби 0.4% от стойността си до 78.069, след като достигна 78.467, или най-високата му стойност от 19 октомври насам.

„Възстановяването на щатската икономика е бавно, а най-големият проблем е заетостта и безработицата“, според Мариото Уеда, анализатор в Tokyo at FX Prime Corp. „Поради факта, че повишение на лихвите във водещата световна икономика не се очаква да се случи скоро, то никой не иска да купува долари“, допълва още Уеда.

Доларът се понижи с 0.3% до 1.3506 спрямо еврото рано сутринта, прекъсвайки тридневното си повишение. Йената поевтиня с 0.3% до 104.02 йени и се търгува без съществено изменение спрямо долара при нива малко под 77 йени.

След като регистрираха съществени понижения вчера, днес фючърсите на щатските индекси се търгуват на положителна територия. Тези на Standard & Poor’s 500 се повишиха с 0.6%.

Индексът, следящ представянето на азиатските пазари, MSCI Asia Pacific Index добави 0.3% към стойността си.

Първоначалните молби за помощи за безработица се очаква да са се повишили до 395 000 през изминалата седмица от 390 000 през по-миналата, което бе най-малко от април насам.

Суровият петрол с доставка през декември се повиши до петмесечен максимум, след като достигна нива от над 102 долара за барел.

Спредът между цената на петрола тип брент и суровия петрол се сви до едва 9 долара, след като преди три месеца бе при рекордните нива от 26 долара за барел.