Ключовите данни за заетостта и безработицата в САЩ, както и данните за инфлацията, ден преди това, най-вероятно ще дадат повече яснота за посоката на долара, смятат пазарни наблюдатели.

Около 60% от специалистите анкетирани от CNBC очакват щатската валута да поскъпне през седмицата, като 18% прогнозират тя да поевтинее.

Средните очаквания на анализаторите са за 200 000 новосъздадени работни места в САЩ през април, което би било леко подобрение спрямо създадените през март 192 000 нови работни места. През февруари стойността им възлезе на 197 000.

„Много от пазарните участници очакват 240 000 нови работни места“, коментира Шон Калоу, главен валутен стратег в Westpac, цитиран от CNBC. Калоу очаква доларът да изпитва известни трудности в средата на седмицата, но да отбележи ръст спрямо останалите основни валути след данните за заетостта и безработицата.

„Данните за заетостта ще продължат да сочат стабилно възстановяване на пазара на труда, което ще подкрепи очакванията за по-нататъшно ограничаване на стимулите от страна на Фед“, смята Ерик Вилория, стратег в Wells Fargo.

Пазарите се подготвят за ново ограничаване на стимулите с 10 милиарда долара на следващото заседание на Фед.

„Данните за заетостта ще са по-важни от изявлението на FOMC относно долара през седмицата и нова стойност около 200 000 може най-накрая да инициира поскъпване на щатската валута“, според Рей Атрил валутен стратег в NAB.

Освен това няма да има пресконференция от Джанет Йелън след срещата на FOMC на 29-30 април, което означава, че няма да има яснота относно бъдещата политика на резерва. Това би могло да инжектира „волатилност“ в долара, според Кхон Го, главен валутен стратег в ANZ.

„Щатската икономика се подобрява и всяко ново потвърждение за това ще бъде позитивно за щатския долар“, коментира още Го пред CNBC.

От изключителна важност ще са и данните за инфлацията в САЩ. Ускоряване в темпа на ръста на потребителските цени може да инициира завишаване на очакванията за повишение на лихвите в най-голямата световна икономика.