Какво правят богатите преди първото повишение на лихвите от страна на Фед за това десетилетие? Най-логичното нещо – намаляват задълженията си.

Изследване на университета в Мичиган сочи, че около 15% от американците с най-високи доходи (тези, попадащи в първата една трета сред домакинствата с най-високи доходи), са намалили задълженията си през септември с най-ускорени от 2005 година насам темпове.

Темпът е бил само с един процентен пункт по-нисък от най-високия за последните 35 години, достигнат през април на 2000 година.

И докато богатите домакинства намаляват дълговете си, останалите две трети ги увеличават, сочи още проучването.

„Перспективите за увеличаващи се лихви са накарали богатите домакинства да избягват заемането на средства и вместо това да намаляват задълженията си“, коментира Ричард Къртин, ръководител на проучването.

„Това сочи един по-критичен поглед на богатите към финансите им, в светлината на предстоящо повишение на лихвите“, допълва още специалистът, цитиран от финансовото издание Bloomberg.

Фед отложи повишението на лихвите на последното си заседание, но през изминалата седмица дойдоха коментари от там, че въпросът до края на тази година все още е актуален.

В основата на решението за отлагането на повишението на лихвите през този месец бяха опасенията за забавяне на световния ръст, в условията на слаба китайска икономика, които могат да засегнат сериозно и възстановяването на щатската икономика.

Потребителското доверие в САЩ се е понижило до 87.2 пункта през октомври спрямо 91.9 пункта през август. Резултатът обаче се оказа над средните очаквания за стойност от 86.5 пункта през месеца.