Азиатските индекси се повишиха до най-високото си ниво от шест седмици насам, водени от ръста при телекомуникационните компании. Японските индекси се повишиха вследствие на поевтиняването на йената.

Индексът MSCI Asia Pacific Index се повиши с 0.7% до 138.52 пункта, като две бяха поскъпващите акции срещу всяка, отбелязала спад.

Междувременно стана ясно, че японският правителствен пенсионен фонд ще търси годишна възвращаемост от 1.7%, което е промяна в настоящата консервативна политика на фонда.

„Смятам, че действията на държавния пенсионен фонд са в правилна посока, защото досега политиката му бе прекалено консервативна“, според Масару Хамасаки, главен стратег в Sumitomo Mitsui Asset Management Co., цитиран от Bloomberg.

“Не е лошо, че фондът ще поеме известни рискове, но е възможно да станем свидетели на по-голяма волатилност при активите“, допълва още Хамасаки.

Японският Topix добави 0.9% към стойността си, след като йената достигна най-ниската си стойност спрямо долара от пет седмици насам. Хонгконгският индекс се повиши с 0.5%, а южнокорейският Kospi регистрира минимален ръст.

Шанхайският индекс загуби 0.1% от стойността си, регистрирайки третия си пореден ден на понижение. Финансовият министър на страната обяви, че ръст на икономиката на Китай под прогнозите на правителството е приемлив.

Индексът MSCI Asia Pacific Index се повиши с 5.7% от началото на годината и се търгува при съотношение цена-печалба от 12.9 спрямо 15.9 за широкия индекс Standard & Poor’s 500. Същото съотношение за европейския Stoxx Europe 600 Index е 14.9.

Вчера щатските индекси достигнаха нови рекордни стойности.

Фючърсите на щатския суров петрол регистрираха трети пореден спад, понижавайки се с 59 цента до 100.86 долара за барел с доставка през април. Вчера контрактът поевтиня с 1.88 долара до 101.45 долара.

Обемът на търгуваните фючърси бе с около 20% под средния за последните 100 дни. От началото на седмицата щатският суров петрол е поевтинял с 1.6%.

Фючърсите на петрола тип брент загубиха 14 цента от стойността си до ниво от 107.90 долара за барел.

Златото с незабавна доставка се търгува без съществено изменение при ниво от 1 338 долара за унция.