Покачването на доходността на държавните облигации спря в четвъртък, което помогна на акциите да постигнат най-големия си скок от две седмици.

Широкият S&P 500 напредна с 0,6%, а фокусираният върху технологиите Nasdaq Composite спечели 0,8%, като и двата индекса отбелязаха най-добрия си ден от 14 септември. Dow Jones Industrial Average се повиши с 0,3%.

Печалбите на акциите бяха доста широки, като комуналните услуги са единственият сектор в S&P 500, който отстъпи.

Акциите на Peloton Interactive спечелиха 5,4%, след като компанията за фитнес оборудване разкри партньорство с производителя на облекло Lululemon Athletica.

Акциите на производителите на чипове също се повишиха, като Advanced Micro Devices добави 4,8%

Акциите на CarMax загубиха 13%, след като търговецът на употребявани автомобили отчете, че приходите му са намалели с 13,1% през тримесечието, приключило на 31 август, в сравнение с година по-рано.

Топ анализаторът Ед Ярдени повишава прогнозата си за рецесия в САЩБързото покачване на цените на петрола това лято е повишило перспективата за ера на постоянна инфлация и рецесия, подобно на 70-те години на миналия век

Въпреки че трите основни индекса в САЩ остават по-високи за годината, те са на път да отчетат загуби за третото тримесечие, което приключва в петък.

Рязкото покачване на доходността на облигациите наказа акциите, след като миналата седмица Федералният резерв даде знак, че лихвените проценти ще останат високи и следващата година.

Доходността на референтните 10-годишни съкровищни облигации обаче падна до 4,596% от 4,625% в сряда, прекъсвайки тридневна поредица от печалби.

Индексът WSJ Dollar, който измерва зелените пари спрямо кошница от валути, прекъсна седемдневната поредица от печалби, подхранвани от нарастващата доходност на държавните облигации. Доларът отслабна, тъй като доходността на облигациите се понижи.

Скокът на петрола плаши инвеститорите и ги тласка към растящия доларАкциите са напът към най-дългата си негативна серия от две години, златото – към най-лошата седмица от февруари

Нарастващата доходност на облигациите вреди на акциите по няколко начина. Някои инвеститори смятат, че технологичните акции са особено уязвими, тъй като те обикновено се оценяват въз основа на печалбите, които се очаква постигнат в по-далечна перспектива, а тези печалби струват по-малко, когато инвеститорите могат да получат безрискова възвръщаемост, като държат държавни облигации до падежа.

В същото време по-високата доходност на облигациите и разходите по заеми могат да причинят рецесия, която може да нанесе по-големи щети на компании извън технологичния сектор.

Възходът на петролните пазари също спря. Фючърсният договор за Брент за предходния месец падна с 1,2% до 95,38 долара за барел.

В Европа Stoxx Europe 600 добави 0,4% в чвтвъртък, докато основните индекси в Азия като цяло затвориха надолу.