Поскъпването на царевицата до седемгодишни върхове вследствие на ненамаляващото търсене от страна на Китай изглежда може да продължи още доста.

Вчера цените на царевицата записаха едно от най-големите си повишения, след като Китай осъществи най-голямата си еднодневна покупка от САЩ от юли насам.

Пазаруването обаче далеч не е приключило, според гиганта в сферата на селското стопанство Archer-Daniels-Midland Co (ADM). От компанията прогнозират, че огромният апетит на Китай за внос на различни култури ще продължи няколко години, пише Bloomberg.

Китай изкупува рекордни количества царевица от САЩ за свиневъдната си индустрия, която се възстановява от смъртоносен вирус. Това помогна на пазарите на зърно да отбележат ръст до многогодишни върхове, което пък предизвика опасения относно глобална инфлация при храните във време, в което гладът в световен мащаб нараства заради пандемията от COVID-19.

Паричните мениджъри също така залагат, че това ще продължи, като бичите залози при царевицата са на най-високото си ниво от десетилетие.

“Най-вече голямото търсене от страна на Китай повишава цените на царевицата,” казва Микаела Хелбинг-Кюл, анализатор в Commerzbank AG. “Очакванията са за още по-голям китайски внос на царевица в идните години, а това е фундаментален фактор, който ще подкрепя цените в бъдеще.”

Фючърсите на царевицата поскъпват с 0.8%, до 5.3625 долара за бушел (27.2 кг.) на борсата в Чикаго, доближавайки седемгодишния връх, достигнат преди две седмици. Цената скочи с 4.1% във вторник и вече нараства с 11% от началото на годината.

В Китай властите се намесиха, за да понижат рекордните цени на местната царевица и да се справят с нарастващото търсене, в това число като позволиха повече внос и продадоха част от държавните запаси на други култури, като пшеница.

Франция прие закон, който защитава звуците и миризмите на провинциятаФренската провинция може да осигури отдих за жителите на големите градове, но тези, които търсят тишина и спокойствие, често са изненадани, че тя има свой звук и аромат

От ADM прогнозират, че Китай ще внесе рекордните 25 милиона тона царевица от всякакъв произход този сезон - ниво, което е устойчиво занапред, заяви главният изпълнителен директор Хуан Лусиано. Компанията очаква възстановяването на предлагането в световен мащаб на всичко - от царевица до соя, да продължи между 18 и 24 месеца.

Според официалните данни от САЩ, американските износители са продали 1.36 млн. тона царевица на Китай за доставка до края на август. Количеството е изненадало пазара, според британската консултантска компания CRM AgriCommodities said.

На борсата в Чикаго цената на соята се повиши с 0.8%, а пшеницата също поскъпва. Фючърсите на соята бяха подкрепени от Китай, която търси още от културата, след като водещият износител Бразилия пострада от суша, която забави сеитбата и дъждове, които забавиха прибирането на реколтата.

Стачки в експортен хъб в Аржентина, която е ключов доставчик на маслодайни култури, също причиниха забавяния.

Предприетите протекционистични мерки също повишиха цените на пшеницата напоследък. Водещият доставчик Русия налага по-голям от очаквания данък върху износа, след като президентът Владсимир Путин настоя за „охлаждане“ на инфлацията при храните в страната.