Акциите в световен мащаб поевтиняват днес, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп шокира инвеститорите, като обяви временна забрана на пътуванията от Европа - в опит да ограничи разпространението на коронавируса, което заплашва да нанесе нови поражения на компаниите и на световната икономика.

Фючърсите на щатския индекс S&P500 паднаха с 4.7% ден, след като S&P 500 изгуби 4.89%, с което навлезе твърдо в мечи пазар, определян като 20% спад от върха.

Фючърите на европейския Euro Stoxx 50 губят 5.8%, падайки до най-ниското си ниво от средата на 2016 г.

“Забраната за пътувания от Европа определено изненада всички,” казва пред Ройтерс Куун Го от ANZ в Сингапур.

“Вече знаем, че икономическият ефект е значителен, а с тази допълнителна мярка той просто ще се задълбочи. Това беше нещо, което пазарите не бяха пресметнали.”

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI изгуби 4.1%, падайки до най-ниското си ниво от началото на 2019 г., докато японският Nikkei се срина с 5.3%.

Австралийският основен индекс изгуби 7.4%, докато южнокорейският Kospi е 4.6% надолу до 4.5-годишно дъно.

Тръмп обяви вчера, че от петък САЩ спира всички пътувания от Европа, с изключение на Великобритания, за период от 30 дни. Според щатския президент обаче търговският стокообмен няма да бъде засегнат от ограниченията.

Той също така обяви и други мерки, в това число и отлагането на плащанията на данъци от страна на засегнатите от вируса.

“За тези, които се надяваха на мерки, които да компенсират вероятния спад в потреблението, изказването беше разочарование,” казва Хироказу Кабея, старши пазарен анализатор в Daiwa Securities. “Не се каза нищо за намаляване на данъците върху доходите.”

“В много европейски държави броят на пациентите нараства по подобие на Италия. САЩ изглежда също върви по този път. Вече е реалистично да се очаква, че в рамките на 10 дни тези страни ще имат по над 10 000 пациенти, заразени с коронавируса.”

Активите убежища отново се радват на интерес, въпреки че цените на много от тях все още са под достигнатите наскоро върхове. Това, според някои пазарни играчи, отразява отчаяното прибиране на печалби, за да се компенсират загубите, регистрирани при други класове активи.

Златото поскъпна с 0.5%, до 1 642.5 долара за тройунция, но остава под достигнатия в понеделник връх от над 1 700 долара за тройунция.

Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации падна с 8.7 базисни пункта, до 0.737%, въпреки че все още е с повече от 40 базисни пункта над рекордно ниското ниво от 0.318% докоснато в понеделник. Някои анализатори твърдят, че ръстът може би отразява опасенията относно увеличението на държавните разходи за стимули.

Лихвата по 2-годишните книжа падна с 4 базисни пункта, до 0.458%, но остава доста над дъното от 0.251% от началото на седмицата.

Цените на петрола продължиха да се понижават, тъй като отново бяха засегнати от спадовете на пазарите на акциите и след като Саудитска Арабия обяви планове за ескалация на ценовата война при суровината.

Фючърсите на щатския лек суров петрол за последно отчитаха понижение от 2.5% до 32.14 долара за барел.

На валутните пазари доларът поевтиня спрямо считаните за валути убежища йена и швейцарски франк. Щатската валута се обезцени с 1.1%, до 103.35 йени и изгуби 0.6%, до 0.9333 спрямо франка.

Еврото поскъпва с 0.5%, до 1.1321 долара преди срещата на Европейската централна банка (ЕЦБ) по-късно днес.

ЕЦБ почти сигурно ще обяви нови стимули, в това число и нови супер евтини заеми за банките, които да бъдат насочени към малките и средните предприятия.

Пазарите очакват понижение от 10 базисни пункта на рекордно ниската лихва по депозитите, която вече е минус 0.50%. Мнозина обаче смятат, че допълнителното понижение може да има обратен ефект, тъй като то се отразява на банките до такава степен, че осуетява кредитирането.