Фондовият пазар в САЩ продължи ралито си в четвъртък, като и трите основни индекса се повишиха:

S&P 500 напредна с 0,3%, Nasdaq Composite добави 0,2%, а Dow Jones Industrial Average се повиши с 0,4%, затваряйки на нов рекорд.

Широкият индекс S&P 500, който е с 23% нагоре за 2023 г., е само с 1,6% под рекордния си връх.

Инвеститорите наскоро заложиха, че Фед ще се ориентира към понижаване на лихвените проценти през следващата година, а централната банка потвърди това мнение в четвъртък, като прогнозира три намаления през 2024 г.

Последвалото силно нарастване на облигациите помогна за задвижването на други активи.

В четвъртък референтната доходност на 10-годишните облигации на САЩ, която пада с ръста на цените им, се понижи под 4% за първи път от август.

Скок на акциите, след като Фед даде на Уолстрийт това, което искашеDow отбелязва рекорд, надхвърляйки 37 000 за първи път

Въпреки широкото рали тази седмица някои от големите технологични компании, които задвижваха борсовите индекси през по-голямата част от 2023 г., се понижават. В четвъртък Microsoft загуби повече от 2%.

Moderna беше сред най-добре представилите се, добавяйки 9,3%, след като производителят на лекарства обяви положителни резултати от изпитване за експериментално лечение на рак на кожата, базирано на иРНК.

В Европа Stoxx Europe 600 добави 0,9%.

Доларът отслабна спрямо редица други валути.

Златото пак се повиши, а суровият петрол Брент, международният еталон за петрол, затвори с 3,2% нагоре до 76,61 долара за барел.

Доларът удари ново четиримесечно дъно, норвежката крона се засилваСпоред CME FedWatch пазарите оценяват на над 85% вероятност за намаляване на лихвите през март

На фона на ръста на фондовите пазари тази седмица, The Walls Street Journal предупреждава инвеститорите: Пазете се от консенсуса на Уолстрийт за меко кацане на икономиката през 2024 г.

В края на миналата година инвеститорите също смятаха, че с рецесията е свършено. През 2021 г. те вярваха, че големите технологични компании ще бъдат имунизирани срещу повишаване на лихвите. А година преди това бяха убедени, че плащането на високи цени за акции, популярни сред широката публика, ще ги направи богати.

Този декември те са сигурни, че икономиката върви към меко приземяване и по-ниски лихви.

Може би този път ще са прави, но може би не, коментира WSJ. Съгласието с консенсуса на тълпата е особено рисково, защото ако се окаже, че е грешно, наказанието от пазарите ще бъде болезнено - точно каквото беше през последните три години.

Консенсусът, че през следващата година Фед ще може да намали лихвените проценти, без да се сблъска с рецесия, беше силен дори преди централната банка да излезе с прогнозата си в сряда. Тя стана още по-силна в резултат на новата „точкова графика“ на прогнозите на Фед, като трейдърите на фючърси сега дават 16% вероятност за намаление на лихвения процент още следващия месец и 82% шанс за намаление до март.

Уолстрийт се насочва към възходящ край на годината. А след това?Историята показва, че инерцията сега вероятно ще породи инерция в края на годината

Реакцията към Фед обаче всъщност няма нищо общо с прогнозите на централната банка, ръководеща паричната политика.

Средната прогноза за лихвите в края на следващата година на Фед спада до 4,6% от 5,1%, но трейдърите са на 99,5% уверени, че лихвите ще бъдат много по-ниски, според инструмента FedWatch на CME Group.

Инвеститорите обаче приеха доклада на Фед от сряда – и коментарите на председателя Джером Пауъл след това – като доказателство, че са били прави да смятат, че централните банкери ще намалят лихвите рано и ще продължат да го правят, докато икономиката се плъзга плавно към мекото приземяване.

„Мекото кацане“ на американската икономика все още не е напълно сигурноПоявяват се лоши признаци, свързани с потребителските разходи, които представляват около 70% от икономиката на САЩ

Резултат, различен от такова кацане, определено би бил проблем за пазарите. „Все още е малко наивно и преждевременно да вярваме в това“, предупреждава Питър Опенхаймер, главен глобален капиталов стратег в Goldman Sachs.

Една бавно развиваща се икономика може да се превърне в нещо по-лошо или инфлацията да се окаже по-твърда от очакваното – изненадващо е, че инвеститорите са малко загрижени за това, посочва WSJ. Вместо да се притесняват, те отново купуват чувствителни към лихвите акции, които изхвърлиха по-рано тази година.

Фондовият пазар също така се разшири отвъд шепата големи технологични гиганти, свързани с бума на изкуствения интелект. Индексът Russell 2000, фокусиран върху по-малките компании, които имат доста дългове за рефинансиране, се е повишил с 20% от края на октомври.

Инвеститорите също така преминаха от страх към алчност на пазара на опции. Тази седмица измерителят VIX, който показва очакванията за нестабилност на фондовия пазар, достигна най-ниското си ниво отпреди локдауните заради пандемията през 2020 г.

Всяка от последните три години имаше подобен силен консенсус, който се оказа напълно погрешен, посочва WSJ. Дори и следващата година да донесе меко кацане, пазарните печалби от залагането на нещо, с което почти всички са съгласни, че ще се случи, едва ли ще бъдат големи.