След силните повишения на европейските капиталови пазари през последните два дни, днес водещите борсови индекси на Стария континент се задържаха в тесни граници и регистрираха разнопосочни изменения.

По-голямата част от борсовите индикатори на най-големите пазари в Европа обаче затвориха на отрицателна територия.

Британският FTSE 100 днес се нареди сред най-губещите със спад от близо процент и половина. В Германия DAX 30 отстъпи с 0.23% от стойността си, а испанският IBEX 35 и италианският FTSE MIB отчетоха понижения съответно от 0.7 и 0.2 на сто.

Френският CAC 40 беше след малкото повишаващи се днес, макар и със скромните 0.1%.

На Българската фондова борса днес индексите също запазиха възходящата тенденция, която започна още в началото на седмицата. SOFIX добави нови 0.5% към стойността си и затвори на ниво от 435.55 пункта.

И докато в Европа инвеститорите демонстрираха предпазливост, търговията на Уолстрийт днес стартира със силни повишения на индексите.

Dow Jones Industrial Average добави 2.36% към стойността си в първите часове на търговията, а широкият S&P 500 отчете ръст от 2.26 на сто.

В основата на позитивните настроения на пазарните участници продължава да стои надеждата, че световната пандемия от COVID-19 вече наближава своя край. Оптимизмът беше подкрепен и от актуалните прогнози за жертвите на заразата в Съединените щати, които бяха ревизирани в низходяща посока.

Милиардер дари 28% от богатството си за борбата срещу COVID-19Богатството на Дорси по последни данни на сп. Forbes се оценява на 3.3 млрд. долара.

По-рано този месец администрацията на Белия дом прогнозира, че страната трябва да се готви за 100 000 смъртни случая вследствие на епидемията, но последното проучване на Университета на Вашингтон твърди, че броят на загиналите ще е по-скоро около 60 000.

Във вторник ръстът на новозаразените беше едва с 8.1%, с което бе запазена тенденцията на забавяне на разпространението на коронавируса.

На стоковите пазари златото остава стабилно след вчерашните разпродажби на ниво от 1 688 долара за тройунция. Това е с около 25 долара под 8-годишният връх, достигнат в началото на седмицата.

Ценният метал поскъпна рязко през последните седмици на фона на глобалната несигурност, предизвикана от разпространението на COVID-19 по света. И въпреки лекия спад от вчера, то все още се намира с 10% над нивата от началото на 2020 година.

Петролът отчете повишение днес, като фючърсите на американския лек суров петрол добавиха 3% до ниво от 24.35 долара да барел, а сортът брент поскъпна с 1.3% до 32.28 долара за барел.