Основните борсови индекси в САЩ се покачиха в петък, прекъсвайки тридневна серия от загуби за S&P 500 и четири дни спад за Nasdaq Composite. Широкият индекс добави 0,1%, а технологичният се покачи с 0,1%, а Dow Jones Industrial Average спечели 0,2%, или около 76 пункта.

На седмична база обаче индексите се понижиха, като S&P 500 загуби 1,3%, притиснат от спада на акциите на Apple и Nvidia.

Акциите на Apple приключиха седмицата със загуба от 6%, след като Китай забрани на държавни служители да използват iPhone.

Акциите на производителя на графични чипове Nvidia, които се покачиха главоломно тази година, паднаха с 6,1% за седмицата. Акциите на Nvidia все пак са нагоре с над 200% от началото на 2023 г.

И двете технологични компании имат голямо влияние върху S&P 500. В края на август Apple и Nvidia са отговорни за почти 30% от общата възвръщаемост на индекса за 2023 г., посочва The Wall Street Journal.

Опасения за лихвите и спад в акциите на Apple притиснаха Nasdaq и S&P 500Широкият индекс се понижава за трети пореден ден, а технологичният – за четвърти

Технологичният Nasdaq Composite загуби 1,9% за седмицата.

Dow Jones Industrial Average, който включва Apple, но не и Nvidia, падна с 0,7%.

Инвеститорите коментират, че се съмняват в нарастването на акциите на технологичните компании, издигнало пазара нагоре тази година. Технологичният сектор се отдръпна с 2,3% за седмицата, намалявайки печалбите си от началото на годината до 41%.

Нови ограничения за iPhone в Китай разтърсват технологичния сектор в САЩЦените на акциите на много доставчици на Apple загубиха стойност в последните дни

Акциите на финансови, здравни и индустриални компании също отбелязаха спад в седмичната търговия в САЩ. Само два от 11-те сектора на S&P 500 отбелязаха ръст за седмицата – енергийният и този на комуналните услуги.

Акциите на енергийните компании поскъпнаха с 1,4% за седмицата, подпомогнати от ръста на цените на петрола. Глобалният бенчмарк Брент поскъпна с 2,4% за седмицата до 90,65 долара за барел. Акциите на Exxon Mobil се покачиха с 1,8% по време на седмичната търговия, а тези на Valero Energy скочиха с 6,3%.

Доходността на референтните 10-годишни съкровищни облигации на САЩ се повиши до 4,257% от 4,173% седмица по-рано.

Притесненията за лихвените проценти дърпат акциите в САЩ надолуТехнологичният Nasdaq Composite отбеляза най-голям спад - с 1,1%.

Следващата седмица инвеститорите очакват данни за индекса на потребителските цени, които ще ги ориентират за следващите стъпки на Федералния резерв в кампанията му за укротяване на инфлацията.

Данните от тази седмица породиха опасения, че икономиката на САЩ остава твърде гореща, което означава, че Фед ще продължи с повишаването на лихвените проценти.

Секторът на услугите в САЩ нараства за осми пореден месец, показа индексът на Института за управление на доставките в сряда. Първоначалните молби за безработица, показател за съкращенията, паднаха до най-ниското си ниво от началото на февруари, съобщи Министерството на труда в четвъртък.

Новите данни за пазара на труда в САЩ няма да разхлабят политиката на ФедРаботодателите са разкрили 187 000 работни места миналия месец, заплатите са се повишили с 4,3% на годишна база

В Европа индексът Stoxx Europe 600 се покачи с 0,2% в петък, но отбелязва спад от 0,8% за седмицата.

В Азия Shanghai Composite се понижи с 0,2%, което допринесе за 0,5% седмичен спад, докато Nikkei 225 падна с 1,2% за деня и 0,3% в седмичната търговия.