Азиатските акции днес се колебаят между положителна и отрицателна територия, докато инвеститорите изчакват ключови данни от Китай за търговията и кредитирането и след като опасенията около отношенията между САЩ и Китай застанаха срещу оптимизма, породен от очакванията за понижение на лихвите от страна на Федералния резерв този месец.

По-късно днес Китай ще публикува данните за търговията си през юни, като анализатори очакват износът да е намалял вследствие на по-слабото търсене в световен мащаб и резкия скок в митата на САЩ.

Също днес се очакват и данните за кредитирането в Китай, докато данните за БВП за второто тримесечие ще излязат в понеделник. Втората най-голяма икономика в света се очаква да е забавила темпа си до второто най-ниско ниво от поне 27 години.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI за последно нарастваше с 0.1%. Китайските акции поскъпнаха, като индексът CSI300 добави 0.7%.

Австралийският основен индекс отчита понижение от 0.1%, докато японският Nikkei добави 0.14%. Южнокорейският KOSPI нараства с 0.37%.

Председателят на Федералния резерв на САЩ Джеръм Пауъл вчера даде индикации, че на следващата среща на банката може да се очаква понижение на лихвите.

Залозите за подобно понижение остават големи, въпреки повишението на инфлацията в САЩ за юни, и помогнаха на щатския индекс S&P 500 да нарасне с 0.23% вчера, затваряйки на рекордните 2 999.91 пункта.

Технологичният Nasdaq Composite се понижи с минималните 0.08%, докато Dow Jones Industrial Average също затвори на нов рекорд от 27 088.08 пункта, след като нарасна с 0.85% за деня.

Фючърсите на S&P за последно отчитаха повишение от 0.24% до 3 011.25 пункта.

Съобщение в Twitter на президента на САЩ Доналд Тръмп, който написа, че Китай не спазва обещанието си да купува селскостопански продукти от американските фермери, заплаши да възобнови страховете относно търговията.

“Пазарите получиха малко спокойствие от сагата между САЩ и Китай след обявяването на примирие след срещата на Г-20. За съжаление, отново започват да се появяват новинарски заглавия,” написаха анализатори в ANZ до свои клиенти.

“Това не повлия на пазарите, но може да послужи като напомняне, че конфликтът може отново да се разгори,” казаха те, цитирани от Ройтерс.

Доларът поевтиня с 0.05% спрямо йената - до 108.43. Еврото поскъпна с 0.12% спрямо щатската валута и се разменяше срещу 1.1265 долара.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, отчита понижение от 0.08% до 96.970.

Цените на петрола нараснаха, след като щатските производители в Мексиканския залив намалиха производството наполовина с оглед на приближаващата тропическа буря и вследствие на продължаващото напрежение в Близкия изток.

Брентът поскъпна с 0.60%, до 66.92 долара за барел, докато щатският лек суров петрол отчита ръст от 0.58% до 60.55 долара за барел.

Златото възобнови блясъка си, благодарение на новите опасения около търговията и очакванията за понижение на лихвите. Спот цената на метала за последно отчиташе ръст от 0.28% до 1 407.60 долара тройунция.