Спад на акциите в САЩ, отчетът на First Republic върна страха за банките
Разочароващите корпоративни отчети на няколко компании, сред които First Republic Bank и United Parcel Service, прекъснаха периода на едноседмично пазарно спокойствие в САЩ. Акциите се понижиха на фона на увеличаващите се опасенията на инвеститорите за икономиката.
S&P 500 падна с 1,6%, а Dow Jones Industrial Average загуби около 345 пункта, или 1%. Това са най-големите еднодневни спадове и за двата индекса от 22 март насам. Технологичният Nasdaq Composite загуби 2%, което е най-големият му спад от 9 март.
Трудният ден за акциите започна след затварянето на търговската сесия, когато закъсалият през март кредитор First Republic съобщи, че банковите сътресения от миналия месец са му стрували около 100 милиарда долара бягство на депозити. Този резултат се оказа по-лош от очакванията на инвеститорите и анализаторите, поставяйки здравето на регионалните банки отново на преден план след период на относително спокойствие, коментира The Wall Street Journal.
През последните седмици много инвеститори се чувстваха комфортно с идеята, че проблемите в регионалните банки могат да бъдат овладени, предвиждайки, че може да има скромен спад в кредитната дейност, но не и пълна финансова криза. До края на деня акциите на First Republic паднаха с 49% до $8,10 на акция, което е най-ниското им ниво, откакто се появиха опасения за банката миналия месец. Това се отрази на акциите на банките като цяло – KBW Nasdaq Regional Banking Index се понижи с 3,5%.
Да убиеш инфлацията и да спасиш банките. Може ли Фед да направи и двете?Историята помни Пол Волкър като убиеца на инфлацията, а Бен Бернанке като кризисния пожарникар. На Джером Пауъл може да му се наложи да играе и двете роли едновременно Шефът на кабинета на Белия дом Джеф Зиентс заяви във вторник, че не може да говори за конкретни банки, но добави: „Можете да бъдете спокойни, че регулаторите са дълбоко ангажирани в наблюдението на ситуацията и ще предприемат необходимите действия.“ „Както видяхме през последните няколко седмици, депозитите се стабилизираха и наистина вярваме, че системата като цяло е стабилна и устойчива“, каза той. В същото време министърът на финансите Джанет Йелън и председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл неколкократно казаха, че ще използват инструментите, с които разполагат, ако е необходимо, за да подкрепят банковата система, припомня WSJ. Изданието коментира, че по-сериозното намесване на няколкото големи банки като JPMorgan Chase, които вече депозираха 30 милиарда долара във First Republic, за да предотвратят разпространението на паника в индустрията, може да се окаже твърде рисковано за тях.
Акциите на компаниите в транспортния сектор също се понижиха във вторник, водени от 10% спад на акциите на UPS, след като превозвачът предупреди, че „макроусловията“ вероятно ще продължат да оказват натиск върху обемите. За разлика от миналия месец, когато спадовете в икономически чувствителните сектори често бяха компенсирани от печалби в технологичните акции, във вторник инвеститорите не намериха такова убежище. Гигантите Alphabet и Microsoft отчетоха по-добри от очакваните печалби и приходи за последното тримесечие след затварянето на пазарите.
Приходите от реклами на Google спадат за второ поредно тримесечиеКакто Google, така и Microsoft, която също отчете печалби във вторник, показват забавящ се растеж, но също така и области на устойчивост Технологичните акции, съставящи голяма част от широкия индекс S&P 500, все пак са едни от най-добре представящите се тази година. Доколко добре се справят с по-високите лихвени проценти и признаците за забавяне на икономиката ще бъде от ключово значение за посоката на пазара, коментира Дейвид Донабедиан, главен инвестиционен директор в CIBC Private Wealth US.
S&P 500 остава устойчив в банковите сътресения заради технологичните акцииMicrosoft и Apple са допринесели с повече точки за напредъка на индекса S&P 500, отколкото всички финансови акции са изтрили от него Имаше и добри новини за инвеститорите, основно в корпоративните отчети на компании като McDonald's и PepsiCo. Американската верига за бързо хранене е регистрирала по-високи от очакваното продажби през първото тримесечие, тъй като трафикът в заведенията е нараснал въпреки по-високите цени, предаде по-рано AP. Глобалните продажби са нараснали с 12,6% спрямо периода януари-март 2022 г. Това е доста над растежа от 8,7%, прогнозиран от Уолстрийт, според анализатори, анкетирани от FactSet, и предполага, че потребителските разходи, двигател на икономиката на САЩ, все още не са пострадали въпреки повече от година увеличения на лихвените проценти от Федералния резерв и широко разпространените прогнози, че се задава рецесия.
Как забавящата се икономика на САЩ може да повлияе на останалия святОт TD прогнозират индексът на щатския долар ICE да достигне 97.30 до края на годината, което е спад от нивото от вторник от около 102. И те не са сами в тези прогнози Сред новите икономически данни във вторник бяха тези за неочаквано голямо увеличение на цените на жилищата и продажбите на нови жилища, но също така и спад в стойностите на потребителското доверие в САЩ. Потребителското доверие през април пада до деветмесечно дъно под натиска на влошаващите се перспективи и потенциалната рецесия в близко бъдеще, показа проучване на The Conference Board, цитирано от Reuters. Индексът на потребителското доверие намалява до 101,3, най-ниското му ниво от юли 2022 г., спрямо ревизираните 104 през март. Икономисти, интервюирани от Reuters, очакваха индексът да остане без промяна. "Докато сравнително благоприятната оценка на потребителите за текущата бизнес среда се подобри донякъде през април, очакванията им паднаха и остават под нивото, което често сигнализира за задаваща се рецесия в краткосрочен план", коментира Атаман Йозилдъръм, старши директор в The Conference Board. Делът на потребителите, смятащи, че работните места са "изобилни" достига 48,4% спрямо 47,9% преди месец, а делът на тези, които смятат, че "работни места няма" пада до 11,1% спрямо 11,4% през март. Очакванията на потребителите за хода на инфлацията на годишна база е да падне до 6,2% спрямо 6,3% миналия месец.
„Високомерие, каквото не сме виждали“: Защо централните банки губят довериеНараства безпокойството относно начина, по който централните банки по света се борят с инфлациятаонна криза Песимизмът за икономиката е очевиден на пазара на облигации, коментира WSJ. Повишеното търсене на по-сигурни активи и очакванията относно лихвените проценти помогнаха за понижаването на доходността на референтните 10-годишни съкровищни облигации на САЩ до 3,397% от 3,514% в понеделник. Доходността на 2-годишните облигации, която е особено чувствителна към краткосрочните перспективи за лихвения процент, спадна още повече до 3,954% от 4,144% в понеделник.
Какво вълнува инвеститорите в най-лошия сезон на отчетите след пандемиятаФокусът на инвеститорите ще е насочен към 4 критични теми В Европа Stoxx 600 падна с 0,4%, като минните дружества поведоха загубите със спад от 2,9%, компаниите от банковия сектор загубиха 2%, а строителните дружества - 1,1%. В Азия Hang Seng падна с 1,7%, а Shanghai Composite се понижи с 0,3%. Японският Nikkei 225 се повиши с 0,1%. Цените на суровия петрол в САЩ загубиха 1,69 долара, или малко повече от 2%, до 77,07 долара за барел. Цените на медта, които се влияят от перспективите за глобален икономически растеж, паднаха за пета поредна сесия, с 2,7%. Цената на златото се повиши с 0,2%.