Азиатските акции и щатските индексни фючърси поевтиняват днес, след като неочаквано свиване на износа на Китай даде индикации за задълбочаващите се пукнатини във втората най-голяма имкономика в света и породи опасения от по-рязко забавяне на ръста на световната икономика и на корпоративните печалби.

Последните данни от Китай показаха, че вносът на страната пада със 7.6% на годишна база през декември, при очакван ръст от 5%. Износът неочаквано намалява с 4.4%, при предварителни прогнози за повишение от 3%.

Разочароващите данни засилиха опасенията, че щатските мита върху китайските стоки поставят под голямо напрежение китайската икономика, чийто ръст вече и без друго се забавя.

Австралийският долар отстъпи от достигнатия в петък едномесечен връх от 0.7235 до 0.7186 спрямо щатския долар след излизането на данните.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI продължи загубите си и отчита 1% понижение от достигнатия в петък 1.5-месечен връх, като най-големите губещи бяха акциите в Китай и Хонконг.

Ликвидността през азиатската сесия е по-ниска, тъй като в Япония днес е почивен ден.

Китайските акции са на отрицателна територия, като индексът на сините чипове CSI300 губи 0.8%. Хонконгският Hang Seng се понижи с 1.4%, докато австралийският основен индекс изгуби 0.2%.

Фючърсите на щатския индекс S&P 500 се понижиха с 0.8%, което е индикация за засилване на нагласите за избягване на риска.

При компаниите тази седмица щатските банки ще са във фокуса на инвеститорите, тъй като днес се очакват тримесечните резултати на Citigroup, а по-късно през седмицата и тези на JPMorgan Chase, Wells Fargo, Goldman Sachs и Morgan Stanley.

Прогнозите не са много оптимистични, като очакванията са за 6.4% ръст в печалбите на компанитие, в сравнение с 10.2% ръст, прогнозирани на 1 октомври.

Вниманието на инвеститорите също така е насочено към временното спиране на работата на държавната администрация на САЩ, което продължава вече 24-и ден, а разрешаването на въпроса е все още далеч.

На инвеститорските нагласи допълнително влияе и гласуването в британския парламент във вторник по сделката за брекзит.

Всичките тези фактори бяха от значение и миналата седмица, когато основните щатски индекси приключиха петъчната сесия почти без промяна, тъй като инвеститорите коригираха позициите си преди ключовите за риска събития.

При валутите еврото е поставено под натиск, тъй като достигна ключови технически нива след изнесените от Италия в петък данни, които показаха, че третата най-голяма икономика в еврозоната е изложена на риск от рецесия.

Еврото за последно се разменяше срещу 1.1466 долара.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, се понижи с 0.1%, до 95.57 пункта, след като преди това записа ръст в два поредни дни.

При суровините, цените на петрола продължиха загубите си от петък, тъй като инвеститорите се опасяват относно забавянето на темпа на растеж на световната икономика.

Щатският лек суров петрол поевтиня с 59 цента, до 51 долара за барел, докаро брентът изгуби 65 цента, до 59.83 долара за барел.

Златото поскъпна леко, приближавайки се до достигнатия наскоро седеммесечен връх от 1 298.42 долара за тройунция.