Американските фондови пазари се покачиха в петък, отбелязвайки печеливша седмица, а Nasdaq Composite регистрира най-добрия си ден от над пет месеца.

Технологичният индекс скочи с 2%, което е най-големият му еднодневен процентен ръст от 26 май.

S&P 500 се покачи с 1,6%. Dow Jones Industrial Average добави близо 400 пункта, или 1,2%.

И трите индекса завършиха седмицата нагоре, като Nasdaq се повиши с 2,4%, обобщава The Wall Street Journal.

Всичките 11 сектора на S&P 500 напреднаха в петък, като акциите в сектора на информационните технологии се повишиха най-много.

Пазарната стойност на производителите на чипове скочи, след като Taiwan Semiconductor Manufacturing отчете ръст в продажбите за октомври.

Advanced Micro Devices и Nvidia също се покачиха, а Broadcom достигна рекордно високо ниво, отбелязвайки 5,06% увеличение.

Печалбите в петък последваха слабия четвъртък, който осуети изстрела на S&P 500 към най-дългата му печеливша серия от 2004 г. насам. S&P 500 се повиши за осем последователни сесии, докато Nasdaq регистрира девет поредни положителни търговски дни.

Дълговите пазари и Джером Пауъл прекъснаха партито на Уолстрийт S&P 500 не успя да отбележи деветия си пореден печеливш ден

В четвъртък председателят на Федералния резерв Джером Пауъл натисна спирачките на ралито на фондовия пазар, като каза на конференция, че е твърде рано да се обяви победа срещу ценовия натиск и остави отворена вратата за по-нататъшни увеличения на лихвените проценти в битката с инфлацията. Междувременно слабата продажба на дългосрочен държавен дълг повиши доходността на облигациите и натежа върху акциите.

Пазарът на облигации се стабилизира донякъде в петък, като референтната доходност на 10-годишните бонове се установи на 4,627% от 4,629% предишния ден.

„Пазарите ще продължат да бъдат много колебливи, докато не получим по-голяма яснота какъв ще е следващият ход на Фед по отношение на паричната политика“, смята Аманда Агати, главен инвестиционен директор на PNC Asset Management Group, цитирана от WSJ.

След като служителите на Фед запазиха лихвите непроменени на срещата си по-рано този месец, трейдърите заложиха, че централната банка на САЩ може да започне да намалява лихвите в началото на следващата година, според фючърсите на федералните фондове на CME Group. Сега те смятат, че има по-голяма вероятност Фед да задържи лихвените проценти на настоящите им нива поне през първата половина на годината.

„Това е наистина странен танц между Фед и пазара, но трябва да очакваме този танц да продължи“, коментира Роналд Темпъл, главен пазарен стратег в Lazard.

Фед остави лихвите стабилни, както и мантрата „по-високи за по-дълго“Централните банкери на САЩ си оставят вратичка за „допълнително укрепване на политиката“, от която може да се нуждаят, за да постигнат целта си за 2% инфлация

В петък инвеститорите отхвърлиха предварителните резултати от ноемврийското проучване на Мичиганския университет, които показаха слабо потребителско настроение и по-високи инфлационни очаквания. На пресконференция след последното заседание на Фед, Пауъл каза, че това проучване е само един от показателите, които централната банка използва за проследяване на инфлационните очаквания.

Междувременно отчетите за печалбите натежаха върху някои акции.

News Corp, компанията майка на The Wall Street Journal, падна с 1,7%, след като отчете лек ръст на приходите.

Акциите на Illumina потънаха с 8% - производителят на продукти за генно секвениране предложи по-мрачна перспектива за продажби и печалба.

Trade Desk спадна със 17% - рекламната технологична компания предложи много по-ниски от очакваните прогнози за приходите.

Акциите на Plug Power паднаха с повече от 40% в петък, след като стартиращият производител на водород и производител на горивни клетки предупреди, че ще се бори да остане на повърхността през следващата година, без да набира допълнително финансиране.

На петролните пазари Брент поскъпна с 1,8% в петък до 81,43 долара за барел.

Водещите европейски фондови борси закриха последната за седмицата търговска сесия, а с нея и седмицата, на червена територия.

Лондонският FTSE 100 спадна с 1,28%, във Франкфурт DAX загуби 0,77%, парижкият CAC изтри 0,96%.

Паневропейският индекс Stoxx 600 регистрира спад от 1%. Най-губещи бяха производителите на храни и напитки, чиито акции паднаха с 3,1%. Всички сектори закриха в червено с изключение на петролните и газови дружества, добавили 0,4%.