Базираната в Тайван TSMC е най-големият производител на напреднали чипове в света, а Уорън Бъфет - един от най-богатите хора на нашето време. И един от най-успешните инвеститори. Въпреки това бизнесменът е продал по-голямата част от акциите на управлявания от него фонд Berkshire Hathaway в компанията.

Въпросът е защо, а отговорът дава самият той пред японската информационна агенция Nikkei - геополитическото напрежение е било един от основните "фактори" при вземането на това решение.

92-годишният "Оракул от Омаха", както е известен Бъфет, е цитиран да казва, че TSMC е добре управлявана компания, но че Berkshire има "по-добри места" за влагане на капитала си.

Тайванският президент задълбочи разрива между САЩ и Китай от Ню Йорк Според Пекин преминаването на Цай Инг-уен през САЩ може да доведе до сериозна конфронтация
През февруари Berkshire Hathaway (BRKA) разкри, че е продала 86% от акциите си в TSMC, които бяха закупени за 4,1 млрд. долара само няколко месеца преди това. Подобна скоростна продажба се смяташе за необичайна, тъй като милиардерът е известен с това, че прави дългосрочни инвестиции, припомня CNN, като посочва, че размерът на покупката предполага, че тя е направена лично от самия Бъфет, а не от някой от неговите мениджъри.

TSMC се счита за национално богатство в Тайван и доставя полупроводници на технологични гиганти, включително Apple и Qualcomm. Компанията произвежда най-съвременните чипове в света, които са жизненоважни компоненти за безпроблемното функциониране на всяка една техника - от смартфони до перални машини.

Компанията се възприема като толкова ценна за световната икономика (както и за Китай, който претендира, че Тайван е негова територия, въпреки че никога не го е контролирал), че понякога дори се спряга като част от "силициевия щит" срещу потенциална военна инвазия от страна на Пекин. Присъствието на TSMC се разглежда като силен стимул за Запада да защитава Тайван от всеки опит на Китай да го превземе със сила.

Тази седмица обаче напрежението в Тайванския проток нарасна, след като Китай симулира "прецизни удари" по острова по време на серия от военни учения.

Какво тревожи най-много изпълнителния директор на JPMorgan? Войната в Украйна е най-големият проблем както пред САЩ, така и пред света, смята Джейми Даймън
Пекин започна ученията в събота, ден след като тайванският президент Цай Инг-вен се завърна от 10-дневно посещение в Централна Америка и Съединените щати, където се срещна с председателя на Камарата на представителите на САЩ Кевин Маккарти, припомня още CNN.

Китайски официални лица определят ученията като "сериозно предупреждение срещу тайванските сепаратисти, които се сговарят с външни сили, и като необходим ход за защита на националния суверенитет и териториалната цялост".

Пекин проведе подобни мащабни военни учения около Тайван и през август миналата година, след като тогавашният председател на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси посети острова.

Тайван и Китай имат различно управление след края на гражданската война преди повече от седем десетилетия, в която победените националисти бягат в Тайпе.