Ръстът в цените на имотите, отчетен в първото тримесечие на 2014 г., идва след почти непрестанен 5-годишен спад. В София, където възстановяването днес се усеща най-силно, нивата в различните квартали в годините на криза паднаха с между 25% до 50%, се казва в анализ на имотната агенция АДРЕС.

Вижте още: Най-големите имотни агенции у нас на Шумът на парите

Най-големите имотни агенции у нас на Шумът на парите

Прочети повече на: http://profit.bg/news/Naj-golemite-imotni-agentsii-u-nas-na-SHumut-na-parite/nid-121930.html

Най-големите имотни агенции у нас на Шумът на парите

Прочети повече на: http://profit.bg/news/Naj-golemite-imotni-agentsii-u-nas-na-SHumut-na-parite/nid-121930.html

По-сериозният дял ново строителство в даден район е ключов фактор за задържане на стабилни цени, а най-големите спадове в кризисните години са били регистрирани в райони, в които възможностите за строителство са били по-ограничени.

Пример за това са центърът и кв. „Иван Вазов”, където делът на нови постройки е по-малък в сравнение с източните или южните райони. Наблюденията на компанията сочат, че много купувачи са се отдръпнали от централната част на града, в която предлагането е главно на стари сгради и са обърнали поглед към модерни комплекси и сгради, повечето от които се намират в други квартали.

Това, от своя страна е довело до по-ниска активност и по-драстични спадове на нивата в централните райони на София.

В последните 2 години се наблюдава ренесанс на центъра, но при реалистичните вече ценови нива. В началото на 2014 г. сделките там са двойно повече спрямо 2013 г. Интересът към престижните локации отново расте и заради подобряването на инфраструктурата, появата на нови магазини и заведения, активния социален и културен живот.

Другите райони съд спад в последните 5 години от над 45% са - Люлин, Модерно предградие, Овча купел, Обеля.

Вижте най-голямата панелка в света

Причината е във факта, че в последните години се повиши достъпността на жилищата (съотношението на цената на имотите спрямо дохода на населението) и купувачите днес могат да си позволят жилища с по-високо качество в по-добри райони на цени незначително по-високи от тези в панелните комплекси.

Най-малък за периода е бил спадът в райони като Младост, Мусагеница, Борово, Княжево. В тези квартали понижението в цените в проследения период е в рамките на 25% до 35%.

Младост и Мусагеница винаги са имали добра репутация, а появата на метро в тях, както и изграждането на нови и модерни сградиq ги остави сред основните предпочитания на купувачите.

Днес те продължават да се развиват активно, появяват се качествени обекти на достъпни за бюджетите на купувачите цени, инфраструктурата им се подобрява непрестанно, комуникативни са. Очакванията на АДРЕС са пазарът в тези райони да се активизира все повече, а цените да се вдигат по-бързо в сравнение с останалите столични райони.

Стабилността в източните райони е обусловена и от друг фактор. В тази част на столицата в последните години се изграждат по-голямата част от новите офис сгради – в района на Бизнес парка и Цариградско шосе. Откриват се голям брой добре платени работни места, което мотивира много хора да закупят жилище в района, в който работят.

Борово и Княжево също попадат сред устойчивите софийски квартали поради нагласата на купувачите, че, придобивайки имот там, ще живеят в по-зелена среда. Въпреки липсата на метро, комуникативността на тези райони е добра, а достъпът до центъра е сравнително бърз.

В допълнение към това откриването на магистрала Люлин отклонява голяма част от трафика извън района на Княжево. Според очакванията на АДРЕС пазарът в тези квартали ще се задържи устойчив и занапред.

Какво ще се случи до края на 2014 г.?

Според прогнозата на компанията съществени сътресения в активността и ценовите нива в различните квартали на София няма да има. Цените ще продължат да се задържат стабилни или плавно да се покачват. Значима промяна в състоянието на даден квартал ще бъде потенциална възможност за сериозна промяна в ценовите нива.