Красотата на дома може да се постигне и без да се жертва неговата функционалност.

В днешно време дизайнът и технологиите вървят "ръка за ръка".

Около тази теза се обединиха участниците в панела "Красив дом", който беше част от второто издание на форума Домът на бъдещето, организиран от Profit.bg.

Участие в него взеха управителят на Хьорман България инж. Борис Главчовски, д-р арх. Даниела Иванова-Узунова, ръководител Изследване и развитие в Knauf, както и Хелен Кос, която е основател и арт директор на Helen Koss Interiors.

"Няма единен критерий, който да определя каква е идеалната врата. Важно е обаче хората да разполагат с обективна информация, за да могат да направят правилния избор и да знаят какво получават", заяви управителят на Хьорман България инж. Борис Главчовски.

Той каза още, че изборът на врати е голям, а и хората имат различни вкусове. Има обаче няколко основни характеристики, които по принцип са важни при избора на вратите, които използваме в жилището.

"В крайна сметка, клиентът трябва да определи кое е най-важното за него - дизайн, сигурност, шумоизолация. В повечето случаи тези качества са съвместими, но всичко опира до бюджета и цената", заяви той.

Управителят на Хьорман коментира и предимствата на стъклените врати, които са част от тенденцията за налагането на новоиндустриалния стил в интериорния дизайн. Задачата им е да направят едно голямо помещение малко по-уютно, но то да запази индустриалния си дух.

Той обърна внимание и на темата, свързана с автоматизация на интериорните врати. Той обясни, че има различни видове автомати, които се вграждат и свързват касата с платното на вратата. Обикновените просто затварят вратата, след като тя се отвори, но има и такива, които могат да реагират на електронен сигнал за отваряне.

Домът на бъдещето - зелен, умен и енергийно ефективенПанелът Зелен дом беше част от второто издание на форума Домът на бъдещето, организиран от Profit.bg

Д-р арх. Даниела Иванова-Узунова разказа за гипсовите плоскости Knauf Cleaneo, които са предназначени както за шумоизолация на помещенията, така и за пречистване на въздуха в тях. Това става благодарение на зеолита, добавен в тях.

"Днес прекарваме все повече време в затворени помещения и както внимаваме какво ядем и какво пием, така би трябвало да сме внимателни и какво дишаме. Зеолитът помага за разграждането на вредните компоненти във въздуха", обясни тя.

Плоскостите Cleaneo са с различен дизайн и перфорация, като разполагат и със различни акустични характеристики. В детските градини и училищата, например, това е много важно, за да могат всички деца, независимо от това в коя част на стаята седят, да могат да чуват и разбират думите на учителя, обясни д-р арх. Даниела Иванова-Узунова.

Хелен Кос представи някои от съвременните тенденции в интериорния дизайн и заяви, че винаги е добре потребителите да търсят мнението на професионалистите в тази област.

"Българите не оценяват достатъчно собствената си култура, включително и по отношение на архитектурата и дизайни. Тук има много добри дърворезбари, ковачи, тъкачи, но проблемът е, че нямаме достъп до тези хора", коментира тя.

По думите ѝ една от най-интересните тенденции в последно време е т. нар. "освобождаване" на кухните. Те вече не са затворени пространства, в които никой, освен домакинята, не ходи, а са нещо като "хъб", в който се събира цялото семейство.

Още от коментарите на участниците в панела "Красив дом" можете да видите във видеото:


Събитието Домът на бъдещето 2022 се проведе със съдействието на Хьорман България и Schneider Electric.