10 задължителни неща, на които да научите детето си, преди да навърши 13 г.
Децата, които са научени на важни социални умения, е по-вероятно да се радват на по-здравословен и успешен живот като възрастни, сочат данните от проучване.
То доказва, че е от решаващо значение да научим децата си на така необходимите умения от най-ранна възраст, за да могат да живеят по-добре като възрастни и да бъдат по-добри хора като цяло.
Bright Side изброява 10 важни умения, които биха им помогнали да постигнат това:
Отстояване на себе си
Един от начините да научим децата си да отстояват себе си е да им осигурим „приятел за безопасност“. Той ще пази гърба им, както и те на него. Друг начин е да научим детето да не разпространява слухове и да общува и с отхвърлените от мнозинството. Ако се сприятели с тях и им помогне, то също ще получи подкрепа, когато се нуждае от нея.
Разрешаване на разногласия по приятелски начин
Конфликтите между децата се случват непрекъснато, дори и между най-добрите приятели, така че трябва да ги подготвим за това и да се уверим, че знаят как да се справят. Научете детето си да определя източника на конфликта и след това да размишлява върху възможните "мирни" решения.
Ние, като родители, сме това, на което нашите деца ще основават поведението си, така че трябва да демонстрираме добра комуникация и съпричастност.
Шест мъдри съвета от майката на Ричард Брансън Наскоро тя навърши 95 години
Отговорност и грижи
Отговорността е широк термин, като може да означава всичко - от прибиране на играчки и помощ при домакинските задължения до грижи за домашния любимец. Трябва да научите децата, че някои от техните задачи просто трябва да бъдат изпълнени, така че с течение на времето те да ги вършат, защото знаят, че така трябва, а не защото сте им казали.
Това е отговорност и е ключът към успеха на децата в училище и в живота като цяло.
Работа с другите
Да научите детето си как да се разбира и да си играе добре с другите ще му помогне да се превърне в екипен играч в живота си на възрастен. Да бъде част от екип ще помогне на детето да придобие много социални умения, като уважение, компромис, толерантност, търпение, комуникация и съпричастност. То също така ще развие увереност и доверие в другите, като тези умения гарантират по-добро бъдеще.
Извинение и прошка
Да научим децата си да казват „Съжалявам“ не е достатъчно. Трябва да се уверим, че те разбират за какво се извиняват, а не просто да го казват по подразбиране. Те трябва да носят отговорност за своите действия.
От друга страна, прошката е проблем за много възрастни, които все още имат нерешени проблеми с хората в живота си. Ето защо е добре да напомняме на децата си, че прошката е важна и че трябва да я искаме и даваме по-често.
Да слуша и да бъде съпричастно
Да бъдете добър слушател е страхотен пример за децата ви. Ако се отнасяте към тях с уважение и проявявате интерес към това, което имат да ви кажат, ще им помогне да се превърнат в добри слушатели. Същото важи и за съпричастността - показването на вашата съпричастност към детето ще му даде добър пример за подражание.
Справяне със силни емоции
Обикновено малките деца не могат да се справят със силните емоции и задачата на родителите е да ги преведат през това. Трябва да отделим време, за да определим техните емоции и да ги научим да ги разпознават сами. Ние, като възрастни, също трябва да правим това, тъй като поведението ни дава пример на децата.
Трябва да споделяме чувствата си с тях и след това да им покажем умения за справяне и решаване на проблеми.
Приемане на разочарованието
Децата често изпитват разочарование и трябва да се научат да се справят с него. Родителите пък трябва да се научат да слушат и да разпознават какво преживяват децата им, като след това предоставят перспективи и търсят решения. Разочарованията са част от живота и да не бива да ги неглижираме.
Оптимизъм и любов към себе си
Да показваме на децата светлата страна на нещата, да оценяваме техните усилия и вярата, че е добре да се провалят понякога, създава чувство на оптимизъм, от което те определено ще имат нужда. Любовта към себе си е друго нещо, което искате децата ви да имат. Научете ги да вярват в себе си и да се виждат в положителна светлина.
Хвалете ги. Можете да си измислите забавна игра, като всеки ден ги питате за нещо, което харесват или обичат в себе си.
Управление на времето
Можете да ги научите на това, като им определите, например, час за лягане и се уверите, че ще си легнат навреме сами. Същото важи и за събуждането. Можете също така да създадете календар за тях, на който да планират своите седмични дейности и задължения.
Установяването на определени часове на хранене също е много важно - те трябва да се научат, че цялото семейство се храни заедно и то по едно и също време.