Нови форми, нови стратегии: Разкодиране на модерния маркетинг
Има четири основни стъпки, които лидерските брандове могат да следват, за да трансформират системата на маркетинга
За да бъдете катализатор на промяната като маркетолог от ново поколение, освен нужния опит и познания, може би ви трябва и малко късмет - или просто марка, чието има започва с L.
От Loewe до Liquid Death, от Lego до Louis Vuitton и от Lay's до e.l.f. Добре, последното е потенциално пресилено, но в името му има L, а заедно с останалите e.l.f. също е водеща компания с успешна стратегия как да изглежда маркетингът в новия свят, пише Fast Company.
Loewe например преобърна фантастичния свят на модната фотография с Дейвид Симс и Юрген Телър, които използваха цял рог на изобилието от знаменитости по неочакван начин с абсурдното превъплъщение на Даниел Крейг и сдържаното отношение на 88-годишната Маги Смит. Възприеха и силата на самоироничния хумор с продукцията „ Десетилетия на объркване“, където Дан Леви и Обри Плаза помогнаха на света да се научи как да произнася името на марката.
Непредсказуемостта води до успех
От света на висшата мода преминаваме към силно въздействие с Liquid Death, новият любимец на антимаркетинга, превърнал се в бранд за 1,4 млрд. долара, като преобръща категорията и иска от потребителите да убият жаждата си.
Подобно на Liquid Death Lego внася непредсказуемост в оформянето и промяната на начина, по който излиза на пазара, но неговата непредсказуемост винаги се усеща като Lego, независимо от промяната.
Виждаме ДНК-то на Lego в глобално проучване, създаващо повече творческа увереност у момичетата, до изглеждащо невъзможно сътрудничество и вдъхновяващ документален филм с Фарел Уилямс, или прегръщане на нова история за устойчивост.
Формиране на култура
Louis Vuitton също доказва, че луксозната мода знае как да оформя културата, завладявайки целия свят от трибуната на покривите в Париж.
От модата до чипса - Lay's играе с пазара по начин, който внася абсурдно подходяща енергия за снакс в неговия свят.
Стигаме до пресилената тема за L в e.l.f. Cosmetics, - брандът, който се вдъхнови от историята на незряща световна шампионка по плуване в кампанията „Красота за всяко око“ и очарова своите над 4,5 млн. последователи.
Всичко изброено по-горе е супер вдъхновяващо, но в свят, в който на пръв поглед няма правила, можем ли да систематизираме някои уроци, от които да се поучим? Отговорът е „да“, особено, ако се базираме на изследването на Джером Маккарти за маркетинговата структура от 60-те години. Ето една нова перспектива.
Персоналност
Тези марки са създали свят, изграден от и с тяхната аудитория, задълбочавайки съпричастността на общностите.
Liquid Death е майстор в това. Начинът, по който изглеждат и се чувстват, тонът, който внасят в света, и ценностната система, която изповядват чрез своята собствна персоналност, е лепилото, скрепяващо марката и общността.
Изграждането на персоналност може да бъде трудно, но след като я придобиете, всяко решение, което вземате - и начинът, по който приземявате марката си в културата, става без усилие и зарежда с енергия.
Връзки и усещания
Персоналността помага за създаването на дълбока връзка, но днешната аудитория също така има нужда да усеща, че марката не само разчита на нея, но е съпричастна към формирането ѝ.
Ключово е да си сътрудничите и да създавате начина, по който марката и функционира, а e.l.f. е лидерът, от когото може да се учите.
Брандовете трябва да бъдат възможно най-отворени, за да се учат в реално време, да създадат система за формиране на дълбоки връзки, за да се иновират с аудиторията, да са възможно най-лепкави, за да стимулират застъпничеството и растежа.
Позитивност
Аудиторията от следващо поколение гледа отвъд правителствата и традиционните бастиони на властта към нови лидери на оптимизъм, които да оформят техния свят.
Марките с позитивна позиция, която оформя тяхната система от убеждения, създава външна енергия и улавя духа на това, което тяхната компания може да бъде, са тези, от които потребитрлите искат да бъдат част.
В този контекст, фриволността и забавлението на Loewe и Lay's са примерите, които трябва да следвате.
Възможности
В свят, движен от личността, където позитивността е движеща сила за свързване, проектираната цел, която е бранд аут, вече не е достатъчна.
Марки като Lego, които чувстват, че могат да внесат гледна точка и убеждения в живота на своите общности, на които служат, с дух на възможности, задвижван от ДНК на иновациите, отключат възможностите, които другите марки не могат да видят. Затова те печелят.
В свят, в който на пръв поглед няма правила, може би една такава система с персоналност, връзки, позитивност и възможности, има силата да вдъхнови ново поколение печеливши бандове, които да трансформират маркетинга.