В световната история винаги е имало, и най-вероятно и в бъдеще ще има, „балони“, които да се пукат. Ето някои активи, които след силното си поскъпване в последните години са застрашени от това да влязат в категорията „балони с потенциал да се спукат“, според финансовото издание Business Insider.

Китайският пазар на имоти

Въпреки правителствените мерки в Китай, цените на имотите във водещите градове на страната продължават със заплашителното си поскъпване. Жилищата в големи градове на страната, като Пекин и Гуангжоу, са регистрирали ръст от 3.1% само през февруари. Междувременно в страната са налице цели градове и квартали, които са необитаеми и са наречени „призрачни“.

Възможно е ситуацията да излезе извън контрол, което да накара правителството да предприеме още по-големи рестрикции и това да постави началото на края за този балон.

Щатските държавни облигации

Инвеститорите са предлагали по 3.16 долара за всеки долар от 2-та трилиона в облигации през изминалата година. Това инициира рекордно ниски цени за тези инструменти в условията на рекордно ниски лихви.

Рано или късно, в един момент лихвите ще започнат да се повишават, което пък ще доведе до поевтиняване на държавните облигации.

Предмети на изкуството

Магнатът Стив Уин купи картината на Пикасо La Reve през 1997 г. за 48 млн. долара. През март той е продал тази картина на портфолио-мениджърът Стив Коен за 155 млн. долара.

Предметите на изкуството бележат изключително ръст в цените си, като много картини са поскъпнали от 35 на 50 млн. долара само в рамките на няколко години, коментират специалисти.

Суровините

Златото поскъпна от близо 1000 долара за унция през 2009 г. до около 1 600 долара към днешна дата. Джордж Сорос определи благородния метал като „краен балон“ сред инвестиционните активи през 2010 г., когато металът се търгуваше при нива от 1 275 долара за унция.

Еврозоната

Европейската икономика се стабилизира до голяма степен след предприетите мерки от страна на ЕЦБ. Все още обаче, икономиката на еврозоната е под сериозна заплаха от кризата заради политически и икономически фактори. Това създава опасност от сериозна обезценка на активи като европейските акции и облигации, например.

Дървесината

Дървесината е поскъпнала с 47% през последната година, което създава сериозна предпоставка за балонизиране в цената на суровината, особено на фона на евентуално „охлаждане“ на най-големия световен пазар на имоти – китайския.

Щатските университети

Таксите за университетите в САЩ са се покачили с около 1 115% от 1978 г. насам. Проблемът е, че заплатите, които завършването им подсигурява, са се понижили с отчитане на инфлацията. Това води до сериозния въпрос за какво всъщност се плащат тези средства.

Щатските акции

Широкият щатски индекс S&P 500 завърши при рекорден връх в историята си в края на миналата седмица. Той е поскъпнал с цели 135% от дъното си през март 2009 г.