Много се говори за потенциално излизане на Гърция от еврозоната, което става все по-реалистично предвид на липсата на споразумение и втвърдяване на позициите и на двете страни.

Вчера гръцкият министър-председател Алексис Ципрас заяви, че кредиторите на страната му се опитват да „унижат“ гръцкия народ с новите си и неприемливи искания. Напускането на МВФ на масата на преговорите през уикенда пък бе поредния тревожен сигнал за това, че най-вероятно до споразумение няма да се стигне.

Ципрас: Кредиторите се опитват да ни унижат

Какво ще се случи при липсата на споразумение? Най-вероятно дефолт на Гърция по дълга й и последващо излизане на страната от еврозоната.

Проблемът е, че никой не може да изчисли точно какви ще са последствията от евентуалното излизане на Гърция от еврозоната, като те ще засегнат всички членки на паричния съюз. Освен това, до сега не е имало подобен прецедент.

И докато много се говори, че страни като Германия, както и останалите членове на еврозоната, вече се подготвят за излизане на Гърция от еврозоната, въпросът е как едно такова събитие би се отразило на българската икономика и на начина ни на живот?

Върху икономиката

Тук има добри и лоши новини. За щастие, българската икономика не е особено зависима от състоянието на гръцката. Износът ни към Гърция е едва 3.5% от БВП, което не е значим процент.

„Гръцката икономика през последните 5-6 години е в постоянен спад, но както виждаме нищо не се случва с износа, защото сме диверсифицирани към целия пазар. Налице е възможност да расте износът ни, въпреки това, което се случва в Гърция“, коментира икономистът Георги Ангелов по време на „Шумът на парите“ провел се през изминалия месец.

За нещастие, като съседка, страната ни автоматично може да бъде слагана под общ знаменател от инвеститорите с Гърция и като развиваща се страна, намираща се в нестабилен регион. Това може да ограничи и без това не особено големите по размер нови дълготрайни инвестиции.

Върху банковия сектор

Гръцките депозанти изтеглиха нови 400 милиона евро от банковата система в понеделник, като депозитната база в страната е при десетгодишно дъно. В тази насока и при положение, че страната излезе от еврозоната, след като обяви мораториум по дълга си е много вероятно да видим и фалити на гръцки банки.

Вижте още: Българските банки са чисти от гръцки риск

Това, обаче, най-вероятно няма да се отрази на родната банкова индустрия, която е добре капитализирана, а репатрирането на капитали от гръцките банки е ограничено.

„В българската банкова система, включително и сред българските банки с гръцки акционери, няма експозиции към гръцки риск“, заявиха от БНП в края на април, като допълниха „Както “гръцките банки”, така и всички останали трезори са напълно оперативно независими и нямат инвестиции както в гръцки суверенен дълг, така и пласмент на депозити в групи, контролирани от банките-майки”.

Върху потенциалното ни членство в еврозоната

Тук има две направления на потенциално въздействие. От една страна е много възможно напускането на Гърция на еврозоната да е „обица на ухото“ на настоящите членове на еврозоната и съюзът да се затвори за приемането на нови членове.

От друга страна, въз основа на фискалната дисциплина, спазвана през последните години и добрите показатели, страната ни може да изпъкне и да се превърне в потенциален кандидат за запълване на вакума след излизането на Гърция.

По отношение на борсата

Негативното въздействие на гръцката криза се усеща от инвеститорите последните месеци и се материализира до голяма степен като основна причина за наблюдавания спад на индексите в условията на ниска ликвидност.

И тук обаче има и добри новини. „Инвеститорите би трябвало отдавна да са калкулирали последиците от евентуален фалит на южната ни съседка и при по-сериозни проблеми в Гърция, страната ни не би трябвало да пострада кой знае колко“, според инвестиционния консултант Гено Тонев.

Върху лева

Излизането на Гърция от еврозоната най-вероятно ще има директно отражение върху курса на лева спрямо долара. Причината – родната валута е фиксирана към еврото. Случването на това събитие е възможно да инициира сериозно поевтиняване на еврото (левът) спрямо долара.

Какво означава по-слаб лев?

Слабият спрямо долара лев общо взето означава - по-конкурентни позиции на износителите на международните пазари (стимул за ръста на икономиката); по-високи цени на техниката, произвеждана предимно в азиатски страни обвързани с долара (смартфони, телевизори, лаптопи, таблети и др.); по-скъпи почивки в Азия и САЩ (в страните, които се придържат към долара); по-скъп петрол (горива) и суровини измервани основно в долари (което ще внесе инфлация като цяло в системата и ще повлияе негативно върху търговското салдо, като повиши сериозно вноса).

Поскъпването на долара спрямо лева би имало позитивен ефект върху депозитите в долари, които набират все по-голяма популярност от началото на годината. Разбира се, депозантите трябва да са напълно наясно с поемания валутен риск и факта, че поскъпване на лева спрямо долара би им носило загуби.