Огледайте се добре. Може би ще откриете, че част от навиците ви заплашват вашето финансово благополучие. Кои са най-вредните ни привички, когато работим с пари и как да ги коригираме? Нека видим какво съветват специалистите:

1. Винаги си купувате обяд навън, а после кафе и малка закуска.

Ако живеете и работите в град, вероятно най-често си купувате обяд някъде навън. Това не е проблем, докато не се окаже, че харчите за дребните си ежедневни покупки пари, които планирате са спестите за важна покупка.

„Няма нищо лошо в това да си купите обяд или закуска в движение“, казва директорът на LearnVest Planning Services Стефани Киркпатрик.“ Но когато сте си поставили по-сериозни финансови цели, това е един от най-простите начини да намалите разходите си, без да нанесете сериозна вреда на качеството си на живот“.

2. Плащате услуги, които не са ви необходими.

Какви например? Плащате цифрова телевизия, която не гледате, по далеч не най-евтината тарифа, която можете да намерите, просто защото не следите офертите. Или плащате за стационарен телефон, по който не говорите. Или избирате твърде скъпа алтернатова за бюджета си.

„Разходите се делят на три вида“, казва специалистът по финансово планиране на LearnVest Planning Services Натали Тейлър. „Такива, които можете да контролирате. Разходи, на които можете да повлияете. И разходи, които са непредвидени. Ежемесечните сметки са във втората група, така че действайте умно“.

3. Не плащате приоритетно кредитите си с висока лихва.

Много хора в наши дни погасяват повече от един вид задължение – ипотеки, лизинги, кредитни карти. Когато ви останат свободни средства, най-продуктивната стратегия е да си съставите ясни приоритети. Погасявайте първо най-спешните си задължения и задълженията с най-висока лихва. Добре е да съставите списък на задълженията си, започвайки от тези с най-висока лихва и завършвайки с тези с най-ниска.

„Фокусирайте се върху изплащането на едно задължение наведнъж. Така не само ще спестите пари, но и с времето вашият бюджет ще получи допълнителна гъвкавост“, съветва Тейлър. „С всяко изплатено задължение, вашите безпокойства намаляват с едно и в същото време ви се освобождават средства“.

4. Дълго не плащате дълговете си по кредитната карта.

Не подценявайте наказателните лихви, които се трупат по забавените ви дългове. „Да се издължите може да се окаже трудна задача. Ако имате задължения по няколко кредитни карти, започнете да ги изплащате от това с най-висока лихва““ Ако имате добра кредитна история, поискайте да видите предложния с по-ниски лихви и по-изгодни условия.

5. Плащате максимално скъпо почивката си.

Почивката в Южна Франция през юли струва толкова, защото всички искат да я посетят през лятото. Можете значително да намалите разходите си за почивка, ако изберете началото или края на сезона за почивка или ако намерите по-евтина алтернатива на скъпите дестинации.

Кейти Брюер от LearnVest Planning Services препоръчва да подготвите предварително бюджета си за ваканцията, отделяйки определена сума всеки месец, както и да използвате сайтове за сравняване на оферти.

Вижте няколко неща, които пестеливият милионер няма да ви каже

6. Организирате спестяванията си на остатъчен принцип.

Много от нас имат лошия навик да разчитат, че случайно останалите непохарчени пари от последната заплата ще стигнат, ако се сблъскаме с неочаквани разходи. Спестяването е реална необходимост, напомнят ни специалистите. Правилото, което те ни съветват да помним, е: „Първо плати на себе си“. Отделете вноската си за черни дни още с получаването на заплатата и я сложете в сметката си- вие няма да похарчите пари, които не виждате.

7. Не пестите систематично.

С растежа на вашите цели и, да се надяваме, доходи, вашите спестявания също следва да растат. „Постепенният ръст на спестяванията може коренно да повлияе ба вашето бъдеще“, казва Фарнам. Един добър навик е да установите правилото да пестите 1% от дохода си за всяко полугодие.

8. Купувате подаръци в последния момент.

Декември настъпва всяка година по едно и също време. Така че необходимо ли е да харчите последните си пари за подаръци и цветя, когато всичко е най-скъпо. Ако си създадете календар, който да започва от януари, ще имате цяла година да се възползвате от акции, намаления и отстъпки, за да купите най-подходящите подаръци за близките си без стрес и припряност и много по-благоприятно за вашия бюджет.

9. Забравяте подаръчните си карти.

Много хора получават карти за подаръци, които после забравят. Дори и ако във въпросния магазин няма нищо като за вас, можете да купите подарък за някой друг. Отделете на специално място получените карти за отстъпки и подаръци, така че да можете да следите срока им и ги сложете в колата си, за да са ви под ръка, когато можете да ги използвате.

Вижте още: Шест финансови максими, които може би трябва да преосмислите